Hurikán Ida pustoší části americké Louisiany a více než milion odběratelů v celém regionu je bez proudu. Úřady hlásí nejméně jednu oběť. Prezident Joe Biden vyhlásil stav katastrofy.

V neděli večer Biden nařídil federální pomoc na podporu obnovy ve více než dvou desítkách postižených obcí, protože podle energetické společnosti Entergy Louisiana došlo k výpadku elektřiny v celé metropolitní oblasti New Orleans, kde selhalo všech osm přenosových linek, které dodávají elektřinu do největšího města Louisiany.

Pouhé tři dny poté, co se Ida objevila v Karibském moři jako tropická bouře, zesílila na hurikán čtvrté kategorie a přehnala se k pobřeží USA s nejvyšším trvalým větrem o rychlosti 240 km/h, uvedlo Národní středisko pro hurikány (NHC).

Když se Ida během následujících 10 hodin dostala do vnitrozemí kolem New Orleans, její maximální trvalý vítr se snížil na 168 km/h, což ji podle NHC řadí na pětistupňové Saffirově-Simpsonově stupnici hurikánových větrů do kategorie 1.

NHC hlásilo bleskové povodně na jihovýchodě Louisiany. Představitelé Národní meteorologické služby (NWS) v New Orleans vydali v neděli večer pro oblast jižního pobřeží metropole New Orleans stav nouze pro bleskové povodně, který je nejvyšším typem výstrahy vydávané pro případ povodní.

Obyvatelům nejohroženějších pobřežních oblastí byla evakuace nařízena několik dní před příchodem Idy.

Podle NHC severní stěna oka hurikánu dosáhla pevniny poblíž Port Fourchon v Louisianě v neděli 12:50 místního času. Bouře měla maximální vítr o rychlosti 240 km/h a minimální centrální tlak 930 milibarů. Na pevninu podruhé udeřila v nedalekém Gallianu.

V 16:00 místního času NHC uvedlo, že Ida se pohybuje severozápadním směrem nad jihovýchodní Lousianu a přináší do oblasti „katastrofální“ bouřkovou vlnu (zvýšení hladiny oceánu), bleskové záplavy a „extrémní vítr“.

Vítr o rychlosti 240 km/h je silnější než u hurikánu Katrina, bouře 3. kategorie, která před 16 lety dosáhla pevniny v jihovýchodní Louisianě.

Podle webu PowerOutages.us bylo v neděli 17:20 místního času bez proudu v Louisianě více než 449 000 odběratelů a další tisíce byly bez dodávek elektřiny v sousedním Mississippi.

Největší nebezpečí představuje Ida v podobě záplav, neboť v blízkosti ústí řeky Mississippi a také v přístavu Port Fourchon se očekává bouřková vlna až do výšky bezmála pěti metrů.

„Přes noc se očekává obrat k severu a následně v noci na pondělí a v úterý o něco rychlejší pohyb k severovýchodu. Podle předpovědi se střed bouře Ida dnes v noci přesune dále do vnitrozemí nad jihovýchodní Louisianu. Během pondělí a v pondělí večer se pak Ida bude rázně pohybovat do vnitrozemí nad částmi západní Mississippi a v úterý se bude přesouvat přes údolí Tennessee,“ uvedlo v neděli NHC.

Již 29. srpna prezident Joe Biden v sídle Federální agentury pro krizové řízení (FEMA) místním obyvatelům vzkázal: „Bude to ničivý hurikán. … Berte to opravdu velmi vážně.“

Na obnově po ničivých dopadech bouře Ida bude pracovat „celá vláda, dodal prezident s tím, že v některých oblastech bude „trvat dlouhou dobu“, než bude obnovena dodávka elektřiny. Prezident rovněž varoval před silnými dešti v oblasti. NHC předpovědělo, že očekává mezi 30 a 50 centimetry dešťových srážek.

Podle prohlášení Národní meteorologické služby v New Orleans by bouřková vlna spolu s větrem o rychlosti až 240 km/h mohla způsobit, že některé části jihovýchodní Lousiany budou po několik týdnů nebo dokonce měsíců neobyvatelné, a upozornila, že některé budovy na pobřeží budou v důsledku silného větru a bouřkové vlny odplaveny.

Guvernér státu Louisiana John Bel Edwards 28. srpna prohlásil, že Ida by mohla být nejhorší bouří, která jeho stát zasáhla za posledních 170 let, a nejhorší od hurikánu Katrina, který před 16 lety zasáhl New Orleans a okolní oblasti, zabil asi 2 000 lidí a další desetitisíce lidí kvůli němu přišlo o svůj domov.

„Čas není na naší straně. (Ida) se rychle rozrůstá a nabírá na intenzitě,“ řekla 28. srpna starostka New Orleansu LaToya Cantrellová. „Pokud se dobrovolně evakuujete z našeho města, nyní je čas odejít… musíte tak učinit okamžitě. Pokud plánujete hurikán přečkat, ujistěte se, že jste schopni se schovat.“

Článek byl doplněn o informace ze zprávy Jacka Phillipse.