Milan Kajínek

1. 9. 2021

Přehled zpravodajství

Začátkem letošního roku vyslala Světová zdravotnická organizace (WHO) do čínského města Wu-chan tým odborníků. Ve městě, kde byly v prosinci 2019 zjištěny první případy výskytu onemocnění covid-19, měli za úkol prozkoumat, co mohlo vyvolat světovou pandemii, která má v současné době na svědomí 4,5 milionu úmrtí. Denně onemocnění podlehne více než 10 000 lidí, přestože bylo podáno více než 5 miliard dávek vakcíny po celém světě. Informace zveřejnila agentura Associated Press.

V komentáři zveřejněném v časopise Nature uvádějí odborníci, které najala WHO, že vyšetřování původu wuchanského koronaviru se v současnosti nachází v „kritickém bodě“, který vyžaduje naléhavou spolupráci. Podle vědců se ale celé vyšetřování zastavilo. Upozornili mimo jiné na to, že čínští představitelé se stále zdráhají sdílet některé nezpracované údaje. Utajují je s odvoláním na to, že údaje o pacientech jsou důvěrné. Více…

Sedmnáct agentur americké zpravodajské služby 27. srpna 2021 oznámilo, že po devadesátidenním vyšetřování, které nařídil prezident Joe Biden na začátku letošního roku, dospělo k nepřesvědčivému závěru ohledně původu wuchanského koronaviru, včetně toho, zda virus unikl z čínské laboratoře.

Představitelé zpravodajské služby ve zprávě o svých zjištěních (pdf) uvedli, že čínský režim stále není ochoten spolupracovat na jejich vyšetřování, které má za cíl získat odpovědi o původu viru. Režim by podle zpravodajců musel plně spolupracovat s vyšetřovateli, aby bylo možné určit, zda virus pochází z laboratoře, či nikoli. Více…

Světová zdravotnická organizace minulý týden vyjádřila naději, že čínský výzkum původu onemocnění covid-19 zůstane „vědecký, transparentní, naléhavý a inkluzivní“.

Společná zpráva WHO a Číny z letošního roku vyústila v závěr, že možný únik viru z laboratoře je „krajně nepravděpodobný“. Čína chce, aby se vyšetřování přesunulo k jiným možnostem.

Nejpravděpodobnějším scénářem je podle zprávy přenos viru z netopýrů na jiné zvíře, které pak nakazilo člověka. Zjištění však nejsou jednoznačná, uvádí agentura AP.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus koncem března 2021 prohlásil, že „všechny hypotézy jsou na stole a vyžadují dokončení a další studie“.

Poté, co americké zpravodajské služby předaly prezidentu Bidenovi nepřesvědčivé hodnocení otázky původu koronaviru, uvedl Thomas Wright, vedoucí pracovník zahraniční politiky washingtonského think-tanku Brookings Institution, že by vyšetřování původu pandemie mělo pokračovat.

„Je důležité tomu přijít na kloub,“ řekl Wright deníku The Epoch Times. „Zjistit, co se vlastně stalo.“ Více…

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.