Přehled zpravodajství

Začátkem letošního roku vyslala Světová zdravotnická organizace (WHO) do čínského města Wu-chan tým odborníků. Ve městě, kde byly v prosinci 2019 zjištěny první případy výskytu onemocnění covid-19, měli za úkol prozkoumat, co mohlo vyvolat světovou pandemii, která má v současné době na svědomí 4,5 milionu úmrtí. Denně onemocnění podlehne více než 10 000 lidí, přestože bylo podáno více než 5 miliard dávek vakcíny po celém světě. Informace zveřejnila agentura Associated Press.

V komentáři zveřejněném v časopise Nature uvádějí odborníci, které najala WHO, že vyšetřování původu wuchanského koronaviru se v současnosti nachází v „kritickém bodě“, který vyžaduje naléhavou spolupráci. Podle vědců se ale celé vyšetřování zastavilo. Upozornili mimo jiné na to, že čínští představitelé se stále zdráhají sdílet některé nezpracované údaje. Utajují je s odvoláním na to, že údaje o pacientech jsou důvěrné. Více…

Sedmnáct agentur americké zpravodajské služby 27. srpna 2021 oznámilo, že po devadesátidenním vyšetřování, které nařídil prezident Joe Biden na začátku letošního roku, dospělo k nepřesvědčivému závěru ohledně původu wuchanského koronaviru, včetně toho, zda virus unikl z čínské laboratoře.

Představitelé zpravodajské služby ve zprávě o svých zjištěních (pdf) uvedli, že čínský režim stále není ochoten spolupracovat na jejich vyšetřování, které má za cíl získat odpovědi o původu viru. Režim by podle zpravodajců musel plně spolupracovat s vyšetřovateli, aby bylo možné určit, zda virus pochází z laboratoře, či nikoli. Více…

Světová zdravotnická organizace minulý týden vyjádřila naději, že čínský výzkum původu onemocnění covid-19 zůstane „vědecký, transparentní, naléhavý a inkluzivní“.

Společná zpráva WHO a Číny z letošního roku vyústila v závěr, že možný únik viru z laboratoře je „krajně nepravděpodobný“. Čína chce, aby se vyšetřování přesunulo k jiným možnostem.

Nejpravděpodobnějším scénářem je podle zprávy přenos viru z netopýrů na jiné zvíře, které pak nakazilo člověka. Zjištění však nejsou jednoznačná, uvádí agentura AP.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus koncem března 2021 prohlásil, že „všechny hypotézy jsou na stole a vyžadují dokončení a další studie“.

Poté, co americké zpravodajské služby předaly prezidentu Bidenovi nepřesvědčivé hodnocení otázky původu koronaviru, uvedl Thomas Wright, vedoucí pracovník zahraniční politiky washingtonského think-tanku Brookings Institution, že by vyšetřování původu pandemie mělo pokračovat.

„Je důležité tomu přijít na kloub,“ řekl Wright deníku The Epoch Times. „Zjistit, co se vlastně stalo.“ Více…