Katabella Roberts

1. 9. 2021

Podle místních zpráv Tálibán zabil v afghánské vesnici známého zpěváka lidových písní poté, co jeho představitelé vyhlásili zákaz hraní hudby na veřejnosti.

Fawad Andarabi, známý lidový zpěvák, byl zabit v afghánské vesnici Andarab severně od Kábulu, v oblasti, kde část obyvatelstva odmítá vládu Tálibánu, uvedla agentura Associated Press.

Andarabi hrál na loutnu se smyčcem zvanou ghichak a zpíval tradiční písně o svém rodišti, lidu a zemi. Byl prý odvlečen ze svého domu a poté jej skupina zastřelila.

Jeho syn Jawad agentuře AP řekl, že zpěvák byl „bezdůvodně střelen do hlavy“ na rodinném statku, jen několik dní poté, co Tálibán prohledal jeho dům a pil s ním čaj.

„Byl to nevinný zpěvák, který pouze bavil lidi,“ řekl Jawad. „Na statku ho střelili do hlavy.“

Mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid uvedl, že jeho skupina střelbu vyšetří, ale žádné další informace neposkytl.

Po Andarabiho smrti napsal bývalý afghánský ministr vnitra Masúd Andarabi na Twitteru: „V Andarábu pokračuje brutalita Tálibánu. Dnes brutálně zabili folklorního zpěváka Fawada Andarabiho, který prostě jen přinášel radost tomuto údolí a jeho obyvatelům.“

Zvláštní zpravodajka OSN pro oblast kulturních práv Karima Bennouneová na Twitteru uvedla: „Jako zvláštní zpravodajka OSN pro kulturní práva a velvyslankyně dobré vůle UNESCO pro uměleckou svobodu vyjadřuji vážné znepokojení nad zprávami o strašlivém zabití zpěváka Fawada Andarabiho.“

„Vyzýváme vlády, aby požadovaly, že Tálibán bude respektovat lidská práva umělců. Znovu vyzýváme vlády, aby našly bezpečné a účinné způsoby, jak se umělci a kulturní pracovníci, kteří to potřebují, mohou dostat z Afghánistánu, aby jim neprodleně udělily víza, umožnily bezpečný průjezd a umožnily jim pokračovat v jejich práci v exilu.“

K zabití zpěváka došlo jen několik dní poté, co Tálibán prohlásil, že má v úmyslu v Afghánistánu zakázat hraní hudby na veřejnosti.

Mudžáhid ve středu deníku The New York Times řekl, že „hudba je v islámu zakázána“, ale že skupina doufá, že se jí „podaří lidi přesvědčit, aby takové věci nedělali, místo abychom na ně tlačili“.

Za předchozího období vlády Tálibánu byla zakázána veškerá hudba kromě některých náboženských zpěvů a za zábavu lidem hrozil trest smrti, uvedl v roce 2001 deník The Guardian.

Organizace zničila všechny magnetofonové kazety, zakázána byla i CD, hudební nástroje a zpěv, přičemž za nezákonné byli prohlášeni i zajatí zpěvní ptáci, kteří se často vyskytovali na tržištích.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.