Ve Francii přezdívaný „Bébel“, narozený r. 1933 v Neuilly-sur-Seine ve Francii, Jean-Paul Belmondo odešel ze „světového plátna“ 6. září 2021.

Herec, který se nenechával zastupovat kaskadéry, trénoval své svaly, když boxoval už jako malý kluk, a sport zůstával jeho vášní. Po vážné nemoci následovalo rozhodnutí studovat drama na konzervatoři, kde se podílel na hudebních vystoupeních. Na filmových snímcích se poprvé objevil roku 1958 a následovalo více než 50 let vystupování.

Hrál po boku významných evropských herců, jako byli např. Françoise Truffaut, Jeana-Luca Godard nebo Annie Girardotová. Ve zralém věku se věnoval i vážnějším snímkům, jako byl např. Bídníci anebo Cesta zhýčkaného dítěte.

Jeho umění bavit diváky v komediích, dobrodružných snímcích i klasice působilo nevyčerpatelně. Jako „Nesmrtelný symbol nové vlny a nelíčené legrace“ jej charakterizuje ČSFD a pokračuje: „Špetka arogance prostupující pořádnou dávkou nenucenosti charakterizuje nezaměnitelný herecký projev Jeana-Paula Belmonda.“

Hercova popularita byla tak věhlasná, že diváci se začali smát hned, jak se objevil, ještě než začal hrát. Muži nemohli pochopit, co se ženám líbí na jeho plných rtech, které nazývali „pneumatikami“.

V dabingu mu u nás propůjčovali hlas naši čeští herci, počínaje Josefem Vinklářem, Miroslavem Moravcem, přes Jana Třísku a Ladislava Mrkvičku k Jiřímu Krampolovi.

Svým dětem a rodině se věnoval s nadšením a odmítal natáčet během prázdnin.

Od 6. září bude jeho postava putovat nebeskou věčností přes Poloviční šanci, jako Dobrodruh, Cartouche nebo Kašpárek k Profesionálovi nebo Sympatickému darebovi a dalším rolím, které určily jeho nezapomenutelnost.