Lorenz Duchamps

9. 9. 2021

Pro afghánské uprchlíky už v Evropské unii „není místo“, prohlásil 7. září předseda vlády Andrej Babiš na tiskové konferenci po setkání se slovenským premiérem Eduardem Hegerem a rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem na zámku Lednice. Dodal, že vedoucí představitelé by měli přijmout řešení a pomoci Afgháncům, aby mohli zůstat ve své vlasti.

„V Evropě pro ně fakt není místo,“ řekl Babiš po setkání s oběma lídry, kteří mají na nelegální přistěhovalectví v Evropě podobný názor.

„Lepší alternativou je řešení, díky němuž ti lidé zůstanou v Afghánistánu,“ dodal Babiš v souvislosti s rostoucími obavami, že k exodu z této těžce zkoušené země nejspíše opravdu dojde.

Všichni tři lídři se shodli, že jsou proti nelegální imigraci, ale sdílejí stejný názor na boj proti pašování lidí, jak uvedla webová stránka Gandhara. Kancléř Kurz uvedl, že Rakousko již plánuje přispět částkou 21,3 milionu dolarů na pomoc Afgháncům v zemích sousedících s Afghánistánem.

„Budeme se snažit zmírnit jejich utrpení, ale shodli jsme se, že rok 2015 by se neměl opakovat. Jsme proti nelegální migraci a budeme bojovat proti převaděčům,“ řekl Kurz. „Musíme hledat řešení v regionu a nevyvolávat další exodus do Evropy,“ dodal.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz hovoří na tiskové konferenci před jednáním s německou kancléřkou v Berlíně, 31. srpna 2021. (Kay Nietfeld / AFP via Getty Images)

Česká republika, Slovensko a Rakousko patří k rostoucímu počtu zemí, včetně Řecka a Jihoafrické republiky, které vyjádřily obavy z možného nárůstu nelegálních přistěhovalců, kteří se snaží překročit hranice po nástupu Tálibánu k moci.

Bleskové ovládnutí Afghánistánu radikálním hnutím podnítilo Evropskou unii, aby se bránila možnému opakování uprchlické krize z roku 2015, kdy téměř milion lidí prchajících z Blízkého východu a dalších zemí překročil z Turecka hranice Řecka a poté se vydal na sever do bohatších států.

Řecko již oznámilo, že trvá na tom, že nedopustí opakování krize z roku 2015. Pohraniční síly jsou varovány, aby se země nestala opět vstupní branou uprchlíků do Evropy, a Řecko již v posledních měsících posílilo obranu svých hranic.

Minulý týden také Jihoafrická republika uvedla, že „není schopna“ přijmout další afghánské uprchlíky, kteří ze země utekli do sousedního Pákistánu.

„Jihoafrická vláda bohužel není schopna takové žádosti vyhovět,“ uvedlo jihoafrické ministerstvo zahraničních věcí ve svém prohlášení v reakci na žádost adresovanou zemi, v níž ji žádalo, aby zvážila přijetí určitého počtu uprchlíků.

„Jihoafrická republika je již domovem značného počtu uprchlíků a je zaneprázdněna řešením jejich potřeb,“ dodalo ministerstvo. „Většina z nich již využívá sociální pomoc a bezplatné zdravotní programy, které naše země nabízí.“

Organizace spojených národů (OSN) v srpnu uvedla, že podle jejích odhadů by v případě nejhoršího scénáře mohlo před humanitární krizí ve své vlasti uprchnout až půl milionu afghánských občanů.

Převzato ze zpráv NTD News.

Související témata

Přečtěte si také

Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy
Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy

Tucker Carlson v rozhovoru s Nayibem Bukelem konstatuje, že pokud se malá a chudá země jako Salvador dokázala bez mezinárodní pomoci zbavit násilí a organizovaného zločinu, dokáže to i každý jiný stát.

Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění
Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění

Nejlepší snímky Mléčné dráhy pořízené po celém světě.

Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře
Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře

Dlouholeté klišé říká, že každé tvrzení o Indii je pravdivé, ale stejně tak je pravdivý i opak.

Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích
Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích

Čeští fanoušci by měli počítat se zdržením kvůli přísnějším kontrolám německé policie na hranicích - na dálnicích, silnicích i ve vlacích.

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala
Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala

Vláda dnes udělala další krok k jejich nákupu, rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem.