Mrkvancová pouť se koná na svátek sv. Liguriáše (druhou zářijovou neděli), patrona města Polné a tradice sahá až do roku 1652. Také na vchodu do zámku visí mrkev. Symbolem pouti v Polné se zdobily mnohé dveře o záříjové pouti, která kdysi dávno získala přívlastek mrkvancová.

Mrkvanec je kynuté pečivo plněné strouhanou mrkví, někdy obohacené mletým mákem a oslazené cukrem. Na Horácku je to krajová specialita. Dříve se nepekla jen kvůli pouti, ale běžně i v domácnosti k obědu. Stačila hustá polévka, jako třeba bramboračka nebo kulajda, a byl „postní oběd“. Ovšem pěkně sytý.

Letošní mrkvancovou pouť, trvající po celý víkend 11.–12. 9. 2021, navštívily davy lidí. Vloni byla zrušena kvůli covidovým opatřením, a tak letos se lidé nahrnuli v davech, aby si pouťové atrakce, stánky, hudbu, kolotoče, střelnice pořádně užili. Lidé všech generací navštívili polenské náměstí i přilehlé uličky. Nabídka byla opravdu pestrá, jen mrkvanců se nedostávalo dosti. Zato cukrová vata, perníky a turecký med byly v přesile.

„Nemůžeme otevřít ten kyblíček, jinak přiletí vosa a snědla by ti dobrotu,“ varuje tatínek holčičku nesoucí si cukrovou vatu.

Parní mašinka z Dobronína už nejezdí, a tak autobusy byly plné návštěvníků a záchytná parkoviště pod zámkem i na okrajích městečka pojala velké množství aut. Linkové autobusy musely objíždět kolem městečka, protože skrze nabité uličky by se neprodraly.

Až teprve v kavárně pod zámkem se v neděli daly sehnat mrkvance, které jinde byly již vykoupené.

Na zámku se činila dechová hudba a malý jarmark na nádvoří nasytil i potěšil příchozí, kteří došli z pouti.

Prohlídky zámku se konaly v gotických kostýmech – návštěva polenského hradu byla vítaným zakončením celé pouťové vřavy.

„Jaký je tady klid,“ pochvalovali si návštěvníci hradu, kteří se nechali provést komnatami laděnými do gotiky, baroka i renesance. Polenský hrad – zámek nabízí i prohlídky kupeckého krámu a staré lékárny. Ve dvoře nebo na zahradě se pak můžete posadit a v klidu sníst mrkvance, které jsou zde tou tradiční pochoutkou.