29. 9. 2021

„Zelená je tráva, fotbal, to je hra…“ zpívalo se kdysi ve známé písni. Fotbal každý zná a ví, že jde o míčovou hru, ve které se utká 11 hráčů proti stejně početnému soupeři a že vyhrává ten, kdo dá nejvíce gólů čili branek. Každá branka má svého obránce, brankáře, který se snaží nepustit míč do branky, tedy přes určenou čáru. Jde o nejznámější kolektivní sport na světě. Svůj název získal ze dvou anglických slov, foot (noha) a ball (míč). Česky – kopaná.

Podle pravidel mohou hráči používat hlavně nohy, nesmí hrát rukou nebo paží. Brankář jako jediný má výsadu – může hrát i rukama. Nosí i poněkud odlišnou barvu dresu, než kolektiv jeho spoluhráčů.

A aby mu chytání míče lépe šlo, používá brankářské rukavice. Když se brankáři podaří chytnout míč, a zabránit tak gólu, je to pořádná rána do rukou. Rukavice mají ochránit jeho dlaně – a také pomoci míč chytnout.

Jak rukavice pomáhají chytat? Na přední straně mají neklouzavý, drsný povrch, který brání vyklouznutí míče.

Technologie brankářského vybavení za roky hraní zaznamenala postupný pokrok. Rukavice bývají nově opatřeny šněrováním, latexovým materiálem, ba dokonce i chlazením.

Například známý brankář Petr Čech si u svých brankářských rukavic zajistil, aby nedošlo k slabému utažení. Suchý zip začal být nahrazován šněrováním a pojistkou proti uvolnění.

Další novinkou v designu rukavice je prodloužení. Rukavice běžně končily u zápěstí, novinkou však nyní je model protažený až na předloktí. Navíc se na přední straně rukavic objevily „dýchací otvory“, jež mají omezit pocení ruky a zajistit chlazení.

Historie míčové hry

Při pátrání ve historii hry fotbalu se dostaneme do období starověku: nejstarší takovou hrou bylo čínské cchu-ťü, hrané již ve 2. století př. n. l. Zprvu byla cvičením vojáků, později se rozšířila i na císařský dvůr a do vyšších vrstev společnosti. Širokou oblíbenost mezi obyvatelstvem získala za dynastie Sung, kdy se objevili i profesionální hráči cchu-ťü.

Později se objevila podobná hra v Řecku a Římě, kde se hrálo vícero míčových her. Při některých se podle pravidel hrálo pouze nohama. Vzdáleně podobná fotbalu byla např. římská hra Harpastum kterou s oblibou hrávali legionáři.

Během středověku se hry podobné fotbalu hrály po celé Evropě, jen jejich pravidla tehdy ještě nebyla sjednocena.

Kořeny dnešního fotbalu

Podoba dnešního fotbalu má kořeny v Anglii 16. století. Tehdy tamní soukromé střední školy v té době nařizovaly studentům, aby sportovali. Každá ze škol však určovala svoje vlastní pravidla, odrážející místní podmínky, jakož i velikost hřiště. Pravidla se navíc postupně měnila.

Postupně vykrystalizovaly dvě hlavní formy fotbalu: podle jedné verze pravidel hráči míč po hřišti přenášeli rukama, v druhé verzi se upřednostňovalo kopání do míče nohama.

Navíc v první polovině 19. století v Anglii přispěla železniční doprava významně k rozšíření fotbalu, toto rozšíření však naráželo na odlišnosti v pravidlech jednotlivých škol. A tak se roku 1848 sešlo několikero zástupců škol ke společnému rokování, ze něhož vyšla první sjednocená sada pravidel. Hrálo se a hrálo, ale ještě zůstávaly některé odlišnosti. Kvůli tomu se z fotbalu vyčlenila hra rugby nebo americký fotbal.

Fotbal, tedy kopanou, dnes hrají profesionální hráči po celém světě. Protože je tak dostupný, má jednoduchá pravidla a minimální náročnost na vybavení, mnoho dalších lidí se mu věnuje na amatérské nebo rekreační úrovni, nevyjímaje děti.

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.