Dnes v 15 hodin vystoupil hradní kancléř Vratislav Mynář na narychlo svolaném brífinku, kde oznámil veřejnosti, že hospitalizace prezidenta Miloše Zemana byla plánovaná. O jeho zdravotním stavu však prý nemůže nic říct.

Mynář zároveň obvinil předsedu Senátu Miloše Vystrčila, že jeho žádost, kterou v pátek zaslal Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) a v níž se dotazoval na zdravotní stav prezidenta a jeho způsobilost vykonávat úřad, má sloužit ke zviditelnění šéfa Senátu a je prý „mediální hrou“.

Miloš Vystrčil dnes dopoledne na svém Twitteru informoval, že nemocnice jeho žádosti vyhověla: „Potvrzuji, že jsem dopis od ÚVN ohledně prezidentova zdravotního stavu obdržel. S jeho obsahem se seznamuji a budu o něm informovat členy Organizačního výboru Senátu. Předpokládám i konzultaci s právními experty. Následně budeme informovat veřejnost v maximální možné míře.“

Vystoupení Vratislava Mynáře pro ČT 24 komentoval šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery: „Ve státě, který si chce říkat demokratický, není možné, aby se celý stát zastavil, neměl žádné informace, nevěděl, jestli je prezident schopen rozhodovat, v jakém je zdravotním stavu, a čekal, a doufal, že se někdo rozhodne v nějakou chvíli vypovídat. Přijde mi, že situace začíná být dramatická.“ Tabery zároveň dodal, že pokud se situace nezmění, Senátu zřejmě nezbude nic jiného než nakonec hlasovat o odebrání pravomocí prezidenta.

„Jestli si pan Mynář myslí, že on bude vycházet z nemocničního pokoje a bude nám sdělovat vůli prezidenta… my nejsme nějaký Uzbekistán nebo Turkmenistán. To by byla parodie na demokratický stát,“ sdělil Tabery.

David Černý, etik z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR, pro ČT 24 uvedl, že vystoupení Vratislava Mynáře je „nedůstojné“ a je „smutné“, že k něčemu takovému v naší zemi dochází. „Svědčí to o úpadku politické kultury v České republice. Povinností lidí kolem prezidenta je nám sdělit, jak na tom pan prezident je. A neodvolávat se na to, že se zodpovídají prezidentovi. Primárně se on i oni zodpovídají nám, občanům České republiky. My na tu informaci máme právo, my ji potřebujeme, je to mimořádně důležitá informace, a tudíž oni by nám ji měli poskytnout. Z etického hlediska je to velmi jednoznačné,“ dodal Černý.

Stejně kritický byl ve svém vyjádření pro Českou televizi i místopředseda STAN Petr Gazdík. Na adresu Vratislava Mynáře prohlásil, že se chová jako „nadčlověk“. Lidé kolem prezidenta podle něj hrají nečestnou a nepoctivou hru. Podle Gazdíka je povinností politiků informovat občany o svém zdravotním stavu, zvláště v situaci, kdy se jedná o jmenování nové vlády či premiéra.