Jana Novotná

18. 10. 2021

Dnes v 15 hodin vystoupil hradní kancléř Vratislav Mynář na narychlo svolaném brífinku, kde oznámil veřejnosti, že hospitalizace prezidenta Miloše Zemana byla plánovaná. O jeho zdravotním stavu však prý nemůže nic říct.

Mynář zároveň obvinil předsedu Senátu Miloše Vystrčila, že jeho žádost, kterou v pátek zaslal Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) a v níž se dotazoval na zdravotní stav prezidenta a jeho způsobilost vykonávat úřad, má sloužit ke zviditelnění šéfa Senátu a je prý „mediální hrou“.

Miloš Vystrčil dnes dopoledne na svém Twitteru informoval, že nemocnice jeho žádosti vyhověla: „Potvrzuji, že jsem dopis od ÚVN ohledně prezidentova zdravotního stavu obdržel. S jeho obsahem se seznamuji a budu o něm informovat členy Organizačního výboru Senátu. Předpokládám i konzultaci s právními experty. Následně budeme informovat veřejnost v maximální možné míře.“

Vystoupení Vratislava Mynáře pro ČT 24 komentoval šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery: „Ve státě, který si chce říkat demokratický, není možné, aby se celý stát zastavil, neměl žádné informace, nevěděl, jestli je prezident schopen rozhodovat, v jakém je zdravotním stavu, a čekal, a doufal, že se někdo rozhodne v nějakou chvíli vypovídat. Přijde mi, že situace začíná být dramatická.“ Tabery zároveň dodal, že pokud se situace nezmění, Senátu zřejmě nezbude nic jiného než nakonec hlasovat o odebrání pravomocí prezidenta.

„Jestli si pan Mynář myslí, že on bude vycházet z nemocničního pokoje a bude nám sdělovat vůli prezidenta… my nejsme nějaký Uzbekistán nebo Turkmenistán. To by byla parodie na demokratický stát,“ sdělil Tabery.

David Černý, etik z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR, pro ČT 24 uvedl, že vystoupení Vratislava Mynáře je „nedůstojné“ a je „smutné“, že k něčemu takovému v naší zemi dochází. „Svědčí to o úpadku politické kultury v České republice. Povinností lidí kolem prezidenta je nám sdělit, jak na tom pan prezident je. A neodvolávat se na to, že se zodpovídají prezidentovi. Primárně se on i oni zodpovídají nám, občanům České republiky. My na tu informaci máme právo, my ji potřebujeme, je to mimořádně důležitá informace, a tudíž oni by nám ji měli poskytnout. Z etického hlediska je to velmi jednoznačné,“ dodal Černý.

Stejně kritický byl ve svém vyjádření pro Českou televizi i místopředseda STAN Petr Gazdík. Na adresu Vratislava Mynáře prohlásil, že se chová jako „nadčlověk“. Lidé kolem prezidenta podle něj hrají nečestnou a nepoctivou hru. Podle Gazdíka je povinností politiků informovat občany o svém zdravotním stavu, zvláště v situaci, kdy se jedná o jmenování nové vlády či premiéra.

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.