Předseda Senátu Miloš Vystrčil v pondělí večer seznámil veřejnost s obsahem zprávy Ústřední vojenské nemocnice ohledně zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana.

Vystrčil sdělil, že z obsahu dopisu nemocnice vyplývá, že prezident nyní není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Prognóza prezidentova zdravotního stavu je podle nemocnice krajně nejistá a možnost, že se prezident bude moci navrátit k pracovním povinnostem, je málo pravděpodobná, dodal Vystrčil.

Z dopisu také vyplynulo, že nemocnice o zdravotním stavu prezidenta informovala již 13. 10. hradního kancléře Vratislava Mynáře. Navzdory vyjádření nemocnice o den později Mynář zprostředkoval setkání prezidenta s předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem, který Zemanovu zdravotní kondici hodnotil pozitivně.

Vystrčil dále informoval, že vedení Senátu se v úterý setká s předsedy stran zastoupených v budoucí sněmovně, aby společně probrali postup při převodu pravomocí prezidenta po dobu Zemanovy nemoci.

K tomu je potřeba aktivovat článek 66 ústavy, kdy se některé prezidentské pravomoci převedou na premiéra a předsedu Sněmovny. „Jiná možnost bohužel nepřichází do úvahy, než že se musíme bavit o tom, kdy a jak aktivujeme článek 66 ústavy,“ uvedl Vystrčil. Aktivace článku 66 neznamená, že by byl prezident zbaven funkce. Podle vyjádření ústavního právníka Jana Kudrny pro server Echo 24 by mohlo toto provizorium trvat až do konce jeho funkčního období. Aktivace článku tak neznamená ani odvolání prezidenta z funkce, ani možnost předčasných prezidentských voleb.

Předseda sněmovny Vondráček k možné aktivace článku 66 pro Českou televizi sdělil, že je ještě několik týdnů čas, protože ustavující schůze nové sněmovny se sejde až 8. listopadu. „Teprve poté bude premiér skládat demisi a při tomto úkonu uvidíme, v jaké kondici bude pan prezident,“ dodal Vondráček. „Nám končí mandát 21. října. To už si myslím, že není reálné a ani to není žádoucí,“ uvedl Vondráček k možnosti, že by článek 66 aktivovala sněmovna ve stávajícím složení.