Podle zprávy Pentagonu Čína modernizuje svůj jaderný arzenál rychleji, než se očekávalo. Ze zprávy, kterou ve středu zveřejnilo americké ministerstvo obrany, vyplývá, že tato komunisty ovládaná země by mohla mít do roku 2030 více než 1 000 jaderných hlavic. V loňském roce Pentagon předpokládal, že do roku 2030 se počet hlavic zvýší na 400.

Zpráva uvádí, že Peking „investuje do počtu svých pozemních, námořních a vzdušných jaderných nosičů a buduje nezbytnou infrastrukturu pro podporu tohoto významného rozšíření svých jaderných sil“. Tento vývoj „nás velmi znepokojuje“, uvedl zástupce Pentagonu. Podle něj to vyvolává otázku, jaké má Čína „záměry“.

Americká vláda prohlásila, že nejzávažnějším bezpečnostním problémem je Komunistická strana Číny. Peking již nějakou dobu masivně zbrojí a stále více dohání dosud nepřekonanou vojenskou sílu USA. Tato rivalita zvyšuje obavy z možné konfrontace mezi oběma zeměmi, zejména kvůli Tchaj-wanu.

Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem se v posledních letech opět zvýšilo. Peking považuje Tchaj-wan za odštěpeneckou provincii, která by měla být v případě nutnosti znovu spojena s pevninou vojenskou silou. USA rovněž ujistily vládu v Tchaj-peji o své vojenské podpoře.

Podle zprávy Pentagonu je cílem rychlé vojenské modernizace Komunistické strany Číny získat schopnost překonat jakýkoli odpor proti znovudobytí Tchaj-wanu do roku 2027 – ať už prostřednictvím nátlaku a odstrašování, nebo vojenské síly. (afp/oz)

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.