Když legenda odchází, možná ji na cestu budou doprovázet „polní vtáci“, o kterých nazpíval nepřekonatelnou baladu. Miroslav Žbirka (*1952), hudebník, zpěvák a skladatel, řečený Meky, zemřel 10. listopadu v Praze na opakované zápaly plic, jak potvrdil jeho manažer.

V roce 1982 se stal prvním slovenským Zlatým slavíkem; po Waldemaru Matuškovi byl druhý, kdo dokázal porazit Karla Gotta. Tehdy to byl pro příznivce pop music dost velký šok a překvapení. Předtím, v roce 1977 spolu se skupinou Modus, získal na Zlatou bratislavskou lyru za píseň Úsmev.

Zpíval nám slovensky i anglicky, díky anglickému původu své matky. Jeho matka i bratři jej v hudebním díle podporovali. Jeho elegantní vystupování na pódiích překlenulo období Československa do období České a Slovenské republiky.

A tak v jeho hudebním světě se Chlapec z ulice stává „nemoderným chalanom“, prožívá Sezónne lásky, poznává Zlomky poznania aby potkal Doktor sen a dopracoval se k tomu, že je Samozrejmý svet. Následovala další alba, jako Meky, Modrý album nebo Dúhy.

Fanoušci z hudebního světa mohou vzpomínat, Žbirkova hudba s námi zůstává dál.