Zdenka Danková

22. 11. 2021

Adventní „Salát“

Brno – Ve středu 24. listopadu od 19 hodin v brněnském Petrově zazní Ensalády  z Aragonského královského dvora v podání Czech Ensemble Baroque.

Ensalády z Aragonského královského dvora, které nabídne program tohoto koncertu, patří do předvánočního času, a krásně tak předznamenají dobu adventní a blížící se Vánoce. Tato hudební madrigalová forma vznikla v 16. století ve Španělsku a jedním z jejich nejznámějších autorů je Mateo Flecha starší.

Právě skladby z jeho sbírky nazvané „Salát“, která vyšla poprvé tiskem v Praze roku 1581, zazní na listopadovém koncertě Czech Ensemble Baroque v brněnské katedrále. Třetí koncert oblíbeného brněnského cyklu Bacha na Mozarta! díky nim nabídne stovky let starou hudbu vhodnou pro začátečníky i pokročilé.

Tento mimořádně atraktivní program zaujme opravdové hudební odborníky a milovníky, stejně jako posluchače, kteří se s tzv. „vážnou“ hudbou setkají jen zřídka nebo dokonce poprvé. Flechovy Ensalády splňují všechny parametry zábavného, ale také vysoce artificiálního programu ve stylové interpretaci a v Brně budou doplněny promítáním titulků s překladem textů.

První ensalády Matea Flechy, nejznámějšího skladatele španělské renesance, byly představeny na dvoře jeho podporovatele a zaměstnavatele vévody z Kalábrie a jejich „modernost“ přitahovala pozornost už tehdy.

Dílo staré 441 let

Dílo Matea Flechy staršího je dnes ale známé především díky tištěnému vydání Las Ensaladas, které vyšlo roku 1581 v Praze. Ensaláda znamená v doslovném překladu „salát“ a s nadsázkou tak poukazuje na fakt, že tyto rozsáhlejší kompozice jsou směsí duchovních a světských témat, vokální polyfonie a rozverných líbivých tanců, španělštiny a latiny. „Vysoké“ umění zde přechází do lidového a nápadité metaforické texty přecházejí od morálních ponaučení do nonsensových refrénů, ve kterých jsou zpodobněny zvuky bitevní vřavy, rytířského souboje nebo bouře na moři.

Flecha nápaditě využívá dramatického kontrastu mezi alegoriemi Dobra a Zla, jež personifikuje jako postavy Krista a Lucifera. Ty v dobové symbolice znázorňovaly španělského krále Karla V. a tureckého sultána Sulejmana Nádherného.

„Slibuji, že brněnskému publiku namícháme dle receptu Matea Flechy chutný, šťavnatý a velmi  výživný salát. Bude se skládat z nejlepších ingrediencí a na závěr zazní opravdová bomba – La Bomba!“ zve na koncert sbormistryně ansámblu Tereza Válková.

BACHA NA MOZARTA! 3. koncert 10. sezóny

24. 11.  19,00 Katedrála na PetrověFLECHA: ENSALADAS M. Flecha: La Bomba, El Fuego, La Guerra, La Justa

Nonsensová vokální polyfonie na aragonském královském dvoře

PŘEDPRODEJ: on-line na www.smsticket.cz, osobně TIC BRNO, Panenská 1

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem
Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem

S Janem Piňosem jsme si povídali o zkušenosti s komunistickým režimem a jeho paralelami v době covidové. Představil projekt Archa 21, jehož cílem je nabídnout pozitivní hodnoty občanské společnosti.

Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží
Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží

Získejte informace o negativních důsledcích této oblíbené formy sebevyjádření. Jedno tetování může zvýšit pravděpodobnost rakoviny až o 21 procent… 

Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu
Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu

Silné svaly nohou jsou nezbytné pro pohyblivost a udržení rovnováhy. Funkční vzorce a svalová slabost jsou hlavními...