Zdenka Danková

22. 11. 2021

Doba, kdy se jako vánoční dárky obvykle dávaly pyžama, ponožky, trenýrky, svetry, roláky (nebo mýdlové kazety) – se zřejmě vrací zpět. Pyžama už sice nebudou flanelová, ale tzv. „měkkouši“ začínají být oblíbenými vybranými dárky pod stromeček.

Když některé děti nacházely stromečkem jako dárek věci denní potřeby, jako punčocháče, spodky, pyžama, ponožky – byli to pak někteří hodní strýcové a tety, kteří to zachraňovali knížkou nebo hračkou. Aby děti měly opravdovou radost.

Doba se opakuje. Oblečení dostává pod stromeček většina lidí. Letos nás mnohé angažované organizace nabádají, abychom při výběru dárků mysleli také i na životní prostředí.

A tak mezi měkké dárky náleží trvanlivá bavlněná trička, pyžama, trenýrky v jedné barvě pro celou rodinu, flísové či froté deky a další nadčasové kousky.

Co se týče oblečení…

„Češi využijí jen asi 20 procent oblečení, které vlastní, a každý rok jej vyhodí kolem 400 milionů kusů,“ upozorňuje Jana Vytisková, brand manažerka zásilkového obchodu a e-shopu Blancheporte.

Textilní odpad i průmysl celkově znamená velkou zátěž pro naši planetu. Objevte kouzlo pomalé a udržitelné módy. Pořídit oděvy, které jsou ekologicky šetrné, dnes není vůbec problém.

Protože se blíží čas Vánoc a oblečení patří mezi nejčastější a snad i nejoblíbenější dárky, zkuste si letos při přebírání regálů a věšáků vzpomenout na to, že podle Institutu cirkulární ekonomiky unosí Češi a Češky jen asi pětinu svého šatníku, a kolik ročně vyhodí kousků oděvů.

Pomalá móda šetří životní prostředí

„Pomalá a udržitelná móda nejsou synonyma, ale spojuje je touha omezovat negativní dopady rychlé, konzumní módy. Pomalá móda se vyznačuje hlavně tím, že nepodléhá módním trendům, zaměřuje se na nadčasové kousky, se kterými uděláte parádu mnoho let,“ radí Vytisková.

Současně si tato móda zakládá na kvalitě a trvanlivosti oděvů. Oba typy „alternativní“ módy také apelují na zákazníky, aby nakupovali z druhé ruky či si nepotřebné oblečení vyměňovali, oděvy nehromadili a vhodně je přešívali nebo upcyklovali.

Flanelová košile
Flanelová košile jako dárek. (Foto: Aki Tolentino / Unsplash)

Jaký šatník si pořídit a udržovat?

Základem pomalého nebo udržitelného šatníku je zaměřit se na ekologicky vyráběné oblečení, které dlouho vydrží a opravdu jej využijete:

– dbejte na svůj typ postavy a svoji barevnou paletu

– najděte si svůj styl, ve kterém se cítíte nejlépe

– nehromaďte doma kousky, které pak leží ladem

– nakupujte srdcem, a nikoliv jen kvůli slevám nebo módním trendům.

„Dávejte přednost základním, nadčasovým outfitům,“ radí J. Vytisková. Co je klasika? Do takové výbavy se vám určitě bude hodit bílá košile, bílá a černá halenka, jednobarevná trička, kvalitní svetr, kvalitní džíny, blejzr nebo sako, černý rolák, džínová bunda, ale třeba i denimová košile.

Vždy se zamyslete, zda zakoupený kousek můžete snadno zkombinovat se třemi věcmi ze svého stávajícího šatníku. Pokud ne, raději jej oželte, protože jej dostatečně nevyužijete.

Související články

Přečtěte si také

Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách
Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách

A je to tady, konečně můžete sledovat českou premiéru dokumentárního filmu o válce proti farmářům vedené od Nizozemska přes Srí Lanku až po Kalifornii. Snímek deníku The Epoch Times s názvem Válka proti farmářům (No Farmers No Food) mapuje situaci cíleného ničení podnikání farmářů pod rouškou „snižování emisí CO2“.

Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“
Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“

Senátor Fischer vyzdvihuje možnosti spolupráce s Tchaj-wanem, kterým však mnohdy na mezinárodní scéně brání tlak Komunistické strany Číny. Od ministra zahraničí převzal ocenění.

Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů
Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů

Nový průzkum zjistil, že většina české společnosti souhlasí s tím, aby bylo manželství uzákoněno v Listině základních práv a svobod jako svazek muže a ženy.

ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan
ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan dnes na jednání v Bruselu zopakoval, že Česká republika nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů.

NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně
NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně

Nejvyšší kontrolní úřad došel při kontrole programu Antivirus k šokujícím zjištěním. Stát se dopustil řady pochybení, která stála poplatníky miliardy korun.