Předseda vlády v demisi Andrej Babiš se v úterý 23. listopadu 2021 v Budapešti zúčastnil mimořádného setkání premiérů V4. Tématem jednání byla aktuální situace na polsko-běloruské hranici.
Předsedové vlád zemí V4 na mimořádném setkání, o které požádal polský premiér Mateusz Morawiecki, hovořili o migrační krizi na polsko-běloruské hranici a jejím vývoji v posledních týdnech. Polsko stejně jako Litva a Lotyšsko čelí na vnější hranici EU bezprecedentnímu hybridnímu útoku ze strany běloruského režimu, který v létě vytvořil novou migrační trasu do EU.
Polský premiér své kolegy informoval o aktuální situaci, kdy se podle odhadů polských orgánů na území Běloruska nyní nachází 7 000 až 15 000 ilegálních migrantů, pocházející převážně z Iráku, Afghánistánu, Sýrie, Somálska, Ruska a dalších zemí. Jejich dovoz přitom organizuje běloruský režim. Na hranicích jsou nyní vedle pohraničních sil nasazeni i vojáci v počtu 15 000 a dalších 2 000 policistů. Za poslední období zabránili přes 40 000 pokusům o ilegální přejití hranice.
Předsedové vlád V4 se shodli, že situace zůstává i přes razantní společný postoj velice vážná a napjatá.
„Je to agresivní akce běloruského režimu, proti které se Polsko brání. My jsme dnes vyjádřili Polsku plnou solidaritu. Prezident Zeman poslal dopis polskému prezidentovi Dudovi – nabízíme pomoc našich vojáků, našich policistů. Již přímo na maďarsko-srbské hranici působí 50 našich policistů, kteří od 17. října zadrželi 4 233 migrantů. Teď bude záležet na polské straně, jestli akceptuje naši pomoc či ne,“ uvedl premiér Andrej Babiš.
Česká republika prosazovala zpřísnění a rozšíření sankcí vůči Bělorusku, které bylo schváleno minulý týden Radou pro zahraniční věci. Podle předsedy vlády Babiše je potřeba pokračovat v tlaku na zastavení letů do Běloruska a v podpoře návratů migrantů z Běloruska zpět do zemí původu.