Milan Kajínek

25. 11. 2021

Nastupující vládní koalice chce zohlednit protilátky a zlepšit informovanost o přednemocniční péči. Také prohlašuje, že je třeba nezastírat fakta o tom, že „očkování epidemii neukončí“, ale pouze významně omezuje rizika hospitalizací a úmrtí. Koalice vydala stručný přehled opatření (pdf), která chce v krátkodobém i dlouhodobém měřítku zavádět v souvislosti s onemocněním covid-19.

„Je zcela zřejmé, že s covidem bude společnost žít i nadále a že se v různých vlnách může vracet a jeho vliv na další život společnosti bude větší, než jsme předpokládali,“ uvádí ve svém prohlášení koalice.

V textu reaguje na napjatou situaci ve společnosti a vidí cestu spíše v tom, „nediskriminovat, ale naopak spojovat“ a naučit se „žít s covidem při maximálním zachování svobody a odpovědnosti“.

Ve svém plánu zmiňují také snahu o zlepšení informovanosti o přednemocniční péči jak u praktických lékařů, tak u široké veřejnosti. Podle koalice je třeba klást větší důraz na zajištění přednemocniční léčby od praktických lékařů a zajištění distribuce tabletových protivirových léků.

Pro režim O-T-N chce koalice využívat nově už jen PCR testy s platností na tři dny.

Nadále podporuje plošné testování ve školách a ve firmách, „zpravidla v pondělí a s důrazem na kvalitu testů“.

Koalice chce ale také posílit vymáhání stávajících opatření, do čehož chce více zapojit poskytovatele služeb, Policii ČR, městskou policii a v případě možnosti i hygienu.

Dále plánuje zvýšit kapacity a efektivitu trasování pomocí externích call center a obnovit eRoušku a její parametry upravit i pro očkované.

Respirátory chce nařídit „všude ve vnitřních prostorách“ s výjimkou pro MŠ, ZŠ a SŠ (ve třídách), ZUŠ a sportovní kluby, rodiny doma a samotného člověka v kanceláři.

Chce také posilovat očkovací kapacity s cílem „významně zvýšit proočkovanost a co nejrychleji doplnit třetí dávku u těch spoluobčanů, kde je indikována“.

Pro motivaci k očkování chce využívat zejména soft-power a cíleně oslovovat ještě nenaočkované a „každé cílové skupině prezentovat důvody, proč právě jí se očkování vyplatí“. Do této přesvědčovací kampaně chce koalice zapojit české osobnosti.

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.