Severokorejské úřady údajně odsoudily k trestu smrti muže, který byl přistižen při distribuci kopií seriálu Hra na oliheň společnosti Netflix. Seriál podle Pchjongjangu odráží „bestiální“ jihokorejskou společnost.

Podle Rádia Svobodná Asie (RFA) dotyčný pašoval kopie jihokorejského hitu prostřednictvím USB flash disků a prodával je v Severní Koreji. K trestu smrti zastřelením byl odsouzen poté, co úřady zjistily, že devítidílný thriller sledovalo sedm středoškoláků, kteří si jej pouštěli ve třídě.

Severokorejská propagandistická webová stránka minulý měsíc uvedla, že seriál odhaluje realitu jihokorejské kapitalistické kultury, kde jsou „korupce a nemorální darebáci na denním pořádku“, a „nerovnou společnost, kde se s lidmi, co nemají peníze, zachází jako s šachovými figurkami pro bohaté“.

„Díky němu si prý lidé uvědomí smutnou realitu bestiální jihokorejské společnosti, v níž jsou lidé dohnáni k extrémní soutěživosti a jejich lidskost je vyhlazována,“ uvedl severokorejský web Arirang Meari.

Student, který si zakoupil flash disk se seriálem, byl odsouzen na doživotí a šest dalších studentů dostalo trest pěti let nucených prací, uvedla rozhlasová stanice RFA s odvoláním na zdroje v Severní Koreji.

„Všechno to začalo minulý týden, kdy si středoškolský student tajně koupil USB flash disk s jihokorejským dramatem ,Hra na oliheň‘ a sledoval ho s jedním ze svých nejlepších kamarádů ve třídě,“ řekl v pondělí pro RFA nejmenovaný zdroj z orgánů činných v trestním řízení v severokorejské provincii Severní Hamgjong.

„Ten kamarád to řekl několika dalším studentům, které to zaujalo, a flash disk spolu sdíleli. Chytili je cenzoři v 109 Sangmu, kteří na ně dostali udání,“ dodal zdroj.

Stanice RFA uvedla, že Severní Korea má vládní zásahovou jednotku s názvem Skupina dozorovacího úřadu 109. Jednotka se zaměřuje na osoby sledující videa, která jsou v zemi zakázaná.

Severní Korea ukládá přísné pokuty nebo vězení každému, kdo je přistižen při sledování jihokorejských zábavních pořadů nebo napodobování způsobu, jakým Jihokorejci mluví. Vůdce Kim Čong-un totiž stupňuje válku proti vnějším vlivům a vyzývá k lepší, domácí zábavě.

Koncem loňského roku vstoupil v platnost nový rozsáhlý zákon o „boji proti reakčnímu myšlení“, který za sledování, získávání nebo šíření médií ze zahraničí, včetně Jižní Koreje a Spojených států, ukládá v krajním případě i trest smrti.

Yeonmi Parková, severokorejská přeběhlice, popsala nejsledovanější pořad Netflixu jako „velmi přesné zobrazení těžkého údělu Severokorejců v Jižní Koreji a jejich cesty za svobodou“.

Vyjádřila však znepokojení nad zjevnou démonizací nerovnosti v pořadu.

„Nerovnost je znakem toho, že máte příležitosti,“ uvedla v říjnu ve videu na svém kanálu na YouTube. „Když jsem byla v Severní Koreji, všichni byli chudí. Když jsem přijela do Jižní Koreje a do Ameriky, slyšela jsem, že tam jsou bilionáři, miliardáři, a to jsou lidé, kteří založili společnosti jako Tesla, SpaceX a vynalezli nové věci.“

„V Severní Koreji jsou všichni chudí, protože nikdo nesmí nic vynalézat, a je tam velká démonizace a nepřátelství vůči bohatství. Stále lidem říkám, že nerovnost neznamená chudobu, že chudoba je něco, proti čemu musíme bojovat,“ pokračovala Parková.

„Ve Spojených státech máte příležitosti, vyděláte si poctivě peníze, nakrmíte své děti a získáte vzdělání, zatímco v Severní Koreji to nejde,“ dodala. „Proto mám nyní obavy z toho, že se média zaměřují na nerovnost a vykreslují hlavní postavu [„Hry na oliheň“], která není disciplinovaná, je špatným otcem…, jako hrdinu.“

Režisér seriálu „Hra na oliheň“ uvedl, že populární seriál se pravděpodobně dočká druhé série.

„Jednáme o druhé řadě,“ řekl v rozhovoru 8. listopadu režisér a scenárista Hwang Dong-hyuk. „Mám to vše v hlavě. Mám základní dějovou linii, obecný plán, takže jsme ve fázi brainstormingu.“

„Pustím se do toho, druhá série bude, ale kdy, to vám teď nemůžu říct,“ dodal Hwang.

Na této zprávě se podílela agentura Reuters.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)