Michal Cabejšek

2. 12. 2021

Ve středu večer zemřel cestovatel Miroslav Zikmund. Bylo mu 102 let. Na konci června 2021 tak patřil mezi 13 nejstarších mužů České republiky. V sídle Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně bude umístěna kondolenční kniha.

„Dne 1. prosince 2021 odjel na poslední cestu legendární český cestovatel, spisovatel, fotograf a filmař inženýr Miroslav Zikmund,“ uvedlo dnes muzeum.

Zikmund žil ve Zlíně, poslední léta trávil v soukromí s životní partnerkou Marií Macalíkovou. V posledních dnech byl dle tiskové agentury ČTK hospitalizován v Praze.

Zikmund se narodil 14. února 1919 v Plzni. Společně se svým přítelem Jiřím Hanzelkou s automobily Tatra procestovali svět. Jako první pokořili Núbijskou poušť, společně natočili řadu krátkých i celovečerních filmů a napsali více než 2000 novinových reportáží.

Jejich výpravy a veřejný život ukončil rok 1968 a kritické pojednání o Sovětském svazu, které společně sepsali. Znovu vyjet za hranice mohli až po pádu komunismu. Od 90. let již Zikmund kvůli Hanzelkově nemoci cestoval sám.

Za své dílo cestovatelé obdrželi Cenu E. E. Kische z rukou prezidenta Václava Havla a také českou medaili Za zásluhy. Po Hanzelkově smrti v roce 2003 byl Zikmundovi udělen čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a od prezidenta Miloše Zemana v roce 2014 Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

„Jeho moudrost, nadhled, preciznost a dokonalá paměť, stejně jako laskavost, vstřícnost a optimismus budou chybět nejen jeho nejbližším, pracovníkům muzea a členům Klubu H+Z, ale všem, kteří měli možnost se s ním během jeho dlouhé životní cesty setkat. Čest jeho památce,“ uvedla dle ČTK zástupkyně muzea a kurátorka archivu H+Z Magdalena Preiningerová.

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.