Ve středu večer zemřel cestovatel Miroslav Zikmund. Bylo mu 102 let. Na konci června 2021 tak patřil mezi 13 nejstarších mužů České republiky. V sídle Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně bude umístěna kondolenční kniha.
„Dne 1. prosince 2021 odjel na poslední cestu legendární český cestovatel, spisovatel, fotograf a filmař inženýr Miroslav Zikmund,“ uvedlo dnes muzeum.
Zikmund žil ve Zlíně, poslední léta trávil v soukromí s životní partnerkou Marií Macalíkovou. V posledních dnech byl dle tiskové agentury ČTK hospitalizován v Praze.
Zikmund se narodil 14. února 1919 v Plzni. Společně se svým přítelem Jiřím Hanzelkou s automobily Tatra procestovali svět. Jako první pokořili Núbijskou poušť, společně natočili řadu krátkých i celovečerních filmů a napsali více než 2000 novinových reportáží.
Jejich výpravy a veřejný život ukončil rok 1968 a kritické pojednání o Sovětském svazu, které společně sepsali. Znovu vyjet za hranice mohli až po pádu komunismu. Od 90. let již Zikmund kvůli Hanzelkově nemoci cestoval sám.
Za své dílo cestovatelé obdrželi Cenu E. E. Kische z rukou prezidenta Václava Havla a také českou medaili Za zásluhy. Po Hanzelkově smrti v roce 2003 byl Zikmundovi udělen čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a od prezidenta Miloše Zemana v roce 2014 Řád Tomáše Garrigua Masaryka.
„Jeho moudrost, nadhled, preciznost a dokonalá paměť, stejně jako laskavost, vstřícnost a optimismus budou chybět nejen jeho nejbližším, pracovníkům muzea a členům Klubu H+Z, ale všem, kteří měli možnost se s ním během jeho dlouhé životní cesty setkat. Čest jeho památce,“ uvedla dle ČTK zástupkyně muzea a kurátorka archivu H+Z Magdalena Preiningerová.