Premiér Petr Fiala se dnes setkal s prezidentem Zemanem, aby projednali jmenování nové vlády. Dohodli se na termínu v pátek 17. prosince v 11.00 hodin, a to na zámku v Lánech. Vláda bude nakonec jmenována dle návrhu premiéra Petra Fialy, tedy i včetně Jana Lipavského k jehož jmenování na post ministra zahraničních věcí měl prezident Zeman výhrady.

I když výhrady prezidenta vůči Lipavskému přetrvávají, Fiala ocenil státnický krok Zemana, který i přes ně jmenuje celou navrhovanou vládu. Dle slov Fialy pan prezident totiž „nechce zatěžovat novou vládu náročným ústavním sporem“. Zemanovi dle oficiálního stanoviska Hradu na Lipavském vadily například jeho distancované postoje k Visegrádské spolupráci a ke vztahu s Izraelem.

Na post ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, který je v izolaci kvůli nákaze covidem-19, bude prozatím pověřen předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který má v nové vládě zastávat post ministra práce a sociálních věcí.

O důvěru chce vláda požádat ve Sněmovně v polovině ledna, až bude mít hotové programové prohlášení. Na 15. prosince má navíc Zeman naplánovanou poslední etapu jmenování soudců. 50 nových soudců tak na Lánech složí soudcovský slib.