Prezident Joe Biden nyní prohlašuje, že „neexistuje žádné federální řešení“ pandemie covidu-19. „Řeší se to na úrovni jednotlivých států,“ řekl Biden 27. prosince na setkání s Národní asociací guvernérů (NGA) a týmem Bílého domu pro reakci řešící epidemii covidu-19.

„Nakonec se to dostane až tam, kde se guma potkává s vozovkou, a to je tam, kde pacient potřebuje pomoc nebo kde se potřebě pomoci předchází,“ uvedl Biden.

O nedávno objevené variantě omicron nadále hovoří stávající prezident USA jako o zdroji obav, nikoliv o zdroji paniky.

V důsledku této varianty, která je nyní dominantním kmenem wuchanského koronaviru ve Spojených státech, došlo v posledních týdnech k nárůstu případů onemocnění covidem-19, jak mezi očkovanou, tak neočkovanou populací.

Biden, který během kampaně v roce 2020 slíbil, že „virus porazí“ a „dostane ho pod kontrolu“, také nadále tvrdí, že národ není není ve stejném bodě, v jakém byl v březnu 2020, kdy pandemie začala. Spolu s federálními zdravotnickými úředníky nadále vyzdvihuje vakcíny jako účinnou ochranu před hospitalizací a úmrtím na covid-19.

V minulých dnech Biden přikročil ke zvýšení počtu vakcinačních míst po celé zemi a navýšil výdaje na testy o 3 miliardy dolarů.

27. prosince připustil, že pro některé lidi bylo stále „těžké“ získat test během vánočního víkendu. Dodal také, že je v tomto směru „stále ještě třeba udělat více práce“.

Biden se také zmínil o federálních zásobách osobních ochranných prostředků a vyjádřil obavy z nárůstu hospitalizací s tím, že federální vláda je podle něho „připravena“.

Přeložil M. K., zdroj.