Lidé dříve věřili, že do Silvestra mají splatit všechny dluhy a také vrátit půjčené věci, aby mohli nový rok začít s čistým štítem.

Jedna pověra říkala, že se přes Nový rok nesmí v domě sušit prádlo. Hospodyně musela vždy včas všechno prádlo ze šňůry sebrat, aby rodinu nepostihlo neštěstí. Nesmělo se v ten den ani prát a věšet prádlo, pověra pak doslova praví: Kdo vyprané prádlo pověsí, tomu se pak možná někdo oběsí.

Dříve se také na Silvestra práskalo bičem nebo střílelo z ručnice. Tím se vyháněli zlí duchové potloukající se tu noc kolem lidských obydlí a hluk měl také probudit přírodu ze zimního spánku.

Kdo v rodině tento den vstával poslední, ten to vždy schytal, byl terčem posměchu.

Také se tradoval oblíbený polibek, na přelomu starého a Nového roku, jako potvrzení vazeb, které chce mít člověk do budoucna.

Podle našich předků měla navíc silvestrovská noc doslova magickou moc – co se člověku zdálo, to se mělo splnit.

Potom na Nový rok, prvního ledna, obcházeli příbuzní i přátelé obec, navštěvovali se navzájem a přáli svým blízkým štěstí a zdraví do nového roku.

Kominíček

Kominíček
Kominíček nosí štěstí. (Facebook)

Jedním ze symbolů štěstí byl kominík. V českém lidovém povědomí přetrvává pověst, že kominíci přinášejí štěstí. Když je někdo uvidí, má se chytnout za knoflík, aby si pojistil štěstí, nebo si na kominíka sáhnout.

Dnešní děti, vyrůstající v paneláku, možná už ani nevědí, jaké řemeslo je kominík.

Dříve po vymetání komínů před koncem roku kominík rozdával kalendáře s větou: Hodně štěstí v novém roce přeje Váš kominík! To mělo význam, že dobře vymetený komín a táhnoucí kamna přinášejí teplo a klid do domácnosti. Kominík byl tak symbolem domácí pohody.

Některým lidem svým pracovním oděvem připomínal čerta, díky tomu někteří lidé věřili, že kominík má moc ovládat (zahánět) zlé duchy. Také se věřilo, že i kouř v kamnech z domu vyhání zlé duchy.

Na prahu nového roku lidé umisťují postavičky kominíčka na vchodové dveře, aby měli po celý rok štěstí. Někteří lidé mají postavičku kominíčka pro štěstí v bytě celý rok.

Zdroj: Pranostiky https://www.facebook.com/search/top?q=zlata%20fousov%C3%A1