Bez ohledu na rostoucí počet případů koronaviru nechce britská vláda prozatím zavádět nová omezení. „Británie se musí pokusit s covidem-19 žít,“ napsal ministr zdravotnictví Sajid Javid v sobotním článku pro deník Daily Mail. Nová omezení by byla zavedena pouze „v krajním případě“. Podle zprávy v médiích přitom ve zdravotnictví chybí téměř každý desátý zaměstnanec.
Velká Británie v současné době čelí mnoha případům koronaviru. To je způsobeno především variantou viru omikron. V pátek bylo během 24 hodin pozitivně testováno 189 000 lidí. Počet hospitalizací kvůli covidu-19 také již delší dobu opět stoupá a je nejvyšší od března.
Nedostatek kvalifikovaných pracovníků ve zdravotnictví
Na jednotkách intenzivní péče je však počet pacientů stabilní, napsal Javid. Ještě zdaleka nedosahuje čísel, která Británie měla zhruba před rokem. Podle něj je to také díky masivní očkovací kampani. Země je podle Javida nyní „v mnohem silnější pozici“.
Podle Sunday Times v pátek chybělo v práci více než 110 000 zdravotníků. To je téměř každý desátý pracovník. Podle zprávy byla přibližně polovina z nich nemocná nebo musela být kvůli koronaviru umístěna do karantény. Podle údajů Národní zdravotnické služby (NHS) se od konce listopadu znásobil počet chybějících nemocničních pracovníků.
Kvůli šíření varianty omikron anglické zdravotnické úřady již ve čtvrtek oznámily, že bude uvolněno až 4 000 záložních nemocničních lůžek.
Ministr školství Nadim Zahawi navíc v článku v Sunday Telegraph napsal, že „bude nutné určité distanční vzdělávání“, protože stále více učitelů a studentů musí být v karanténě. Před koncem prázdnin také doporučil, aby žáci nosili ve třídách roušky jako „dočasné“ opatření.
Lauterbach: „Tragédie“ se neuskutečnila
Na rozdíl od regionálních vlád Skotska, Walesu a Severního Irska britská vláda, která je zodpovědná za zdravotní politiku v Anglii, o svátcích opatření proti koronaviru nezpřísnila. Premiér Boris Johnson se místo toho zaměřuje na zvýšení proočkovanosti. Ve svém novoročním poselství vyzval lidi, aby si dali očkování jako „novoroční předsevzetí – je to mnohem snazší než zhubnout nebo si vést diář“.
Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach (SPD) v sobotu večer na Twitteru napsal, že omikron vede ve Velké Británii k „velmi mnoha“ hospitalizacím. Naopak počet lidí na jednotkách intenzivní péče rostl pomaleji. Zatím tam podle jeho slov nedošlo k žádné „tragédii“, protože starší lidé mají „vysokou“ proočkovanost a 75 procent z nich má posilující dávku. Ministr dále uvedl, že podíl osob s posilující dávkou je v Británii výrazně vyšší než v Německu, a proto nelze situaci v Británii srovnávat se situací v Německu. (afp/oz)
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.