Francie převzala 1. ledna na šest měsíců předsednictví Evropské unie. „Rok 2022 musí být pro Evropu přelomový,“ řekl prezident Emmanuel Macron ve svém novoročním projevu v pátek večer. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková (Zelení) již předem v rozhovoru pro agenturu AFP ujistila francouzskou vládu o plné podpoře Německa. Německo mezitím převzalo předsednictví skupiny G7.
„Náš kontinent byl v posledních letech často očerňován,“ řekl Macron. Unie byla podle něj obviněna, že je „rozdělená, neschopná společných projektů a na cestě k historické bezvýznamnosti“. Koronavirová krize však ukázala, že komunita je nejen užitečná, ale také „zdrojem naděje“.
Francie přebírá předsednictví EU od Slovinska a v polovině roku předává štafetu České republice. U příležitosti zahájení francouzského předsednictví se Elysejský palác a Eiffelova věž na Nový rok rozsvítily v modré barvě vlajky unie.
Mottem Macronova předsednictví je „evropská suverenita“ a zaměření na otázky, jako je ochrana hranic, obrana a změna klimatu. Pozorovatelé předpokládají, že prezident chce být znovu zvolen i v dubnových prezidentských volbách.
Francouzská hlava státu usiluje mimo jiné o revizi rozpočtových pravidel, reformu schengenského prostoru a přísnější regulaci velkých internetových společností. Macron chce také prosadit daň zohlednění emisí CO2 na hranicích, aby zabránil konkurenčnímu znevýhodnění evropských podniků, které vyrábějí podle přísnějších ekologických předpisů.
Baerbocková ujistila Macrona o podpoře
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v rozhovoru pro agenturu AFP předem ujistila Francii o plné podpoře Německa. „Naši francouzští přátelé se mohou spolehnout na naši podporu od prvního do posledního dne, aby v EU nastavili správný kurz,“ řekla Baerbocková. Výslovně zmínila společný závazek „pro udržitelné hospodářské oživení, v boji proti klimatické krizi, v oblasti digitalizace a pro suverénnější Evropu ve světě“.
Na přelomu roku převzalo Německo na jeden rok rotující předsednictví skupiny významných průmyslových zemí G7. „Využijeme našeho předsednictví v G7 k tomu, aby se tato skupina států stala průkopníkem,“ řekl spolkový kancléř Olaf Scholz (SPD) ve svém novoročním televizním projevu. „Průkopníkem klimaticky neutrální ekonomiky a spravedlivého světa.“
Do skupiny G7 patří také USA, Francie, Itálie, Velká Británie, Japonsko a Kanada. Kromě toho je EU zastoupena na všech zasedáních. Každoroční summit G7 se má v červnu konat také v Německu, po roce 2015 již podruhé na zámku Elmau v bavorských Alpách. (afp/oz)
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.