Jeff Sandes Jared Gnam

a 24. 1. 2022

Tisíce Kanaďanů protestovaly v sobotu 22. ledna proti nařízením a omezením v souvislosti s covidem-19 v rámci celosvětové demonstrace World Wide Rally For Freedom, která se konala ve 34 městech po celé zemi a ve více než 180 městech po celém světě.

Shromáždění se zaměřila na obhajobu osobních svobod a na protest proti mnoha omezením a nařízením kvůli covidu-19, jako jsou například očkovací pasy.

Účast na shromážděních se pohybovala od několika stovek až po několik tisíc lidí, přičemž ve velkých městech, jako je Toronto, Vancouver, Ottawa a Calgary, byla hlášena obrovská účast.

Christina Dankertová, která se zúčastnila demonstrace v Guelphu v Ontariu, uvedla, že se protestu zúčastnila, aby podpořila osobní svobody.

Lidé demonstrují proti mandátům a omezením COVID-19 ve Vancouveru 22. ledna 2022. (Jeff Sandes / The Epoch Times)

„Na dnešní shromáždění jsem šla kvůli svým dětem, rodině a přátelům, a dokonce i kvůli cizinci, který šel kolem mě po ulici,“ řekla deníku The Epoch Times. „Šla jsem veřejně projevit svůj názor a ukázat, že je v pořádku klást otázky, když se nám něco nezdá v pořádku. Jde o naši svobodu rozhodnout se, co je správné pro každého jednotlivce v naší zemi i ve světě. Tuto suverenitu nám nikdo nemůže vzít a všichni si musíme vybrat lásku místo strachu.“

Bettina Englerová, národní koordinátorka protestů, byla jednou z účastnic evropského fóra, které přišlo s nápadem uspořádat celosvětové shromáždění za svobodu World Wide Rally for Freedom a pomohlo přenést akce do Kanady.

„Jde o naši svobodu rozhodnout se, co je správné pro každého jednotlivce v naší zemi i ve světě.“

Englerová říká, že zpočátku se mnoho Kanaďanů obávalo obav o ochranu soukromí, které přinesla nařízení týkající se covidu-19. Tyto obavy později ještě prohloubily nesrovnalosti ve vládních sděleních týkajících se zdravotních nařízení, řekla.

„Myslím, že prvním zlomovým bodem bylo oznámení [vlády Britské Kolumbie] z 13. září o vakcinačním pasu a o tom, že ho musíte ukázat všude, kam jdete; tento nesmysl s QR kódem,“ řekla Englerová. „A pak lidé začali přemýšlet: proč musím sdělovat své soukromé informace? A za druhé, proč musím pořád chodit na tyhle posilovací vakcíny?“ dodala.

Na několika shromážděních v Kanadě vystoupili řečníci zastupující různé skupiny řidičů kamionů, kteří se připojili ke konvojům na protest proti nařízení o povinném očkování řidičů kamionů překračujících hranice, které vstoupilo v platnost 15. ledna.

Masivní protest řidičů kamionů

Poté, co se během týdne podařilo vybrat více než dva miliony dolarů, se obrovská skupina řidičů kamionů vydala přes celou Kanadu, aby se utábořila v hlavním městě, dokud nebude zrušena federální povinnost očkovat řidiče kamionů vakcínou proti covidu.

Konvoj kamionů „Freedom Convoy 2022“ má podle plánu vyrazit 23. ledna ze západního pobřeží a zamířit z Britské Kolumbie do Ottawy. Řidiči kamionů ze všech provincií se plánují spojit pod skupinou nazvanou Canada Unity a 29. ledna vytvořit v hlavním městě země velkou demonstraci proti povinným nařízením.

„Tisíce z nás budou parkovat své kamiony na Parliament Hill tak dlouho, dokud nebudou tato vakcinační nařízení zrušena,“ řekla deníku The Epoch Times Tamara Lichová, hlavní organizátorka akce.

Tamara Lichová, organizátorka Freedom Convoy 2022. (repro z letáku)

K tomuto protestu řidičů nákladních automobilů dochází v době, kdy se toto odvětví již potýká s nedostatkem řidičů a země se potýká s narušením dodavatelského řetězce a nejvyšší mírou inflace za posledních 30 let.

Podle federálního nařízení, které vstoupilo v platnost 15. ledna, musí být všichni řidiči kamionů, kteří vstupují do Kanady, plně očkováni. Neočkovaní kanadští řidiči se budou muset při vstupu podrobit testům a karanténě a řidičům, kteří nejsou z Kanady, bude vstup zakázán.

Lichová odhaduje, že se ke konvoji připojí asi 2 000 řidičů kamionů ze západní Kanady. Další dva konvoje mají různá výchozí místa: Jižní trasa vyjede 27. ledna z Windsoru v Ontariu, zatímco východní trasa vyjede ve stejný den z Enfieldu v Novém Skotsku.

Podle příspěvku na internetových stránkách Kanadské aliance autodopravců by federální nařízení povinného očkování mohlo vést ke ztrátě 12 000 až 16 000 přeshraničních řidičů komerčních vozidel.

Premiér Trudeau obhajuje očkovací nařízení

Premiér Justin Trudeau obhajoval rozhodnutí své vlády pokračovat v opatření očkování řidičů kamionů navzdory hrozícímu zvýšení cen a nedostatku produktů.

Trudeau na tiskové konferenci v Ottawě 19. ledna uvedl, že řidiči kamionů již několik měsíců věděli, že se nařízení chystá, a že Spojené státy brzy uvedou v platnost „identické“ opatření.

Mluvčí kanadského ministerstva dopravy sdělil deníku The Epoch Times, že pandemie je jednou z největších hrozeb pro kanadský dodavatelský řetězec a že nejlepším nástrojem k zastavení covidu-19 je očkování.

„Proto kanadská vláda pokračuje v opatřeních, která mají zajistit, aby se co nejvíce Kanaďanů nechalo očkovat,“ uvedl mluvčí v e-mailu.

Lichová tvrdí, že v souvislosti s povinným očkováním nezvítězil zdravý rozum, protože naprostá většina řidičů kamionů jezdí sama a s veřejností přichází do styku jen málo. Říká, že i mnozí očkovaní řidiči protest podporují.

Lichová dodává, že protestní skupina řidičů kamionů plánuje způsobit blokády silnic v Ottawě i na hlavních hraničních přechodech USA. Někteří kanadští a američtí řidiči kamionů se podle ní spojí, aby zablokovali vjezd v rámci projevu solidarity a aby zvýšili povědomí o protestním hnutí na obou stranách hranice.

„Nemyslím si, že si to Trudeau uvědomuje, ale parlament i hranice se totálně zastaví,“ řekla.

Zdůraznila však, že všechny protesty budou probíhat pokojně.

Kanadská aliance autodopravců odsoudila protesty proti vakcinačním nařízením na americko-kanadské hranici nebo na jakýchkoli veřejných komunikacích, dálnicích a mostech.

„Členové odvětví nákladní dopravy, kteří chtějí veřejně vyjádřit nespokojenost s vládní politikou, se mohou rozhodnout uspořádat organizovanou, legální akci na parlamentním kopci a nerušit cestující veřejnost,“ uvedla aliance ve svém prohlášení.

19. ledna protestovala skupina řidičů kamionů proti nařízení na mezinárodní hranici mezi USA a kanadskou provincií Manitoba, zablokovala dálnici a zpomalila dopravu.

Článek vznikl spojením původních zpráv Jeffa SandeseJareda Gnama, které byly redakčně zkráceny.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.