Tisíce lidí se v neděli shromáždily ve Washingtonu k protestu a pochodu proti povinnému očkování proti covidu-19 – jednalo se o jednu z největších akcí a protestů, které se v USA ohledně této záležitosti konaly od začátku pandemie.

Od 12:30 hodin pochodovaly tisíce lidí kolem Washingtonova památníku k Lincolnovu památníku, přičemž mnozí z nich drželi v rukou transparenty s nápisy, které odmítaly nařízení, certifikáty a povinné očkování vakcínou proti covidu-19. Někteří z nich kritizovali Bidenovu administrativu, která nařizuje očkování.

V posledních týdnech v USA prudce vzrostl počet případů onemocnění covid-19 v oblastech s vysokou mírou proočkovaností, což opět vrhlo stín na účinnost očkování. Nedávná studie Centra pro kontrolu a prevenci nemocí navíc naznačila, že přirozená imunita je účinnější než očkování proti variantě delta. Federální úředníci však často uvádějí, že očkování chrání před závažným onemocněním a hospitalizací.

Bývalá hvězda NBA Kwame Brown, který na sociálních sítích kritizuje povinné očkování, pověděl deníku The Epoch Times, že se demonstrace zúčastnil, protože „si myslím, že se musíme vrátit k soucítění s našimi bližními“.

 „Lidé jsou kvůli povinnému očkování připravováni o práci,“ prohlásil na nedělní demonstraci. „Lidé nejsou schopni jít ke svým přátelům a rodině domů… Myslím, že každý by měl mít právo si vybrat, zda to chce udělat… a o tom by Amerika měla být.“

Dr. Aaron Kheriaty, kterého před třemi týdny propustila Kalifornská univerzita v Irvine, protože napadal školní politiku povinného očkování proti covidu-19, v neděli deníku The Epoch Times stejně tak sdělil, že v posledních několika letech jsou „Američané izolováni uzávěry, společenským odstupem, novými formami omezené interakce za obrazovkami počítačů“.

„Američané potřebují obnovit své právo na shromažďování a právo na veřejný prostor. A tak si myslím, že nejdůležitější na této akci je, že je to akce veřejná,“ uvedl Kheriaty, který se stal častým kritikem očkovacích pasů a mandátů. „A je to příležitost pro nás všechny, abychom byli společně solidární a milovali jeden druhého, abychom se vyslovili proti donucovacím mandátům, abychom nechali lékaře být lékaři, aniž by mezi lékařův vlastní lékařský úsudek a péči o jeho pacienta vstupovaly jiné subjekty.“

Doufám, že tato událost „bude katalyzátorem hnutí ve Spojených státech“. A zatímco některá média popisovala pochod jako pochod „proti vakcínám“, Kheriaty a organizátoři pochodu uvedli, že se staví proti nařízením, nikoli proti vakcínám.

Jeden z organizátorů pochodu řekl o víkendu televizi Fox News, že shromáždění je důležité pro to, aby se postavilo proti tomu, co popsal jako stále více nátlaková opatření, která přicházejí z Bílého domu.

„Uslyšíte spoustu [řečí ze strany levice, že] se jedná o velké, protivakcinační shromáždění, [že] sem přicházejí lidé, kteří chtějí popírat vědu,“ prohlásil organizátor pochodu Will Witt, „ale tento pochod je o nařízeních a tento pochod je o drakonických opatřeních, která nyní vidíme po celé zemi, zejména v místech, jako je Washington, New York, Los Angeles, San Francisco“.

Na této zprávě se podílel Jan Jekielek. Z newyorské redakce přeložil MiC.