Jack Phillips

23. 1. 2022

Tisíce lidí se v neděli shromáždily ve Washingtonu k protestu a pochodu proti povinnému očkování proti covidu-19 – jednalo se o jednu z největších akcí a protestů, které se v USA ohledně této záležitosti konaly od začátku pandemie.

Od 12:30 hodin pochodovaly tisíce lidí kolem Washingtonova památníku k Lincolnovu památníku, přičemž mnozí z nich drželi v rukou transparenty s nápisy, které odmítaly nařízení, certifikáty a povinné očkování vakcínou proti covidu-19. Někteří z nich kritizovali Bidenovu administrativu, která nařizuje očkování.

V posledních týdnech v USA prudce vzrostl počet případů onemocnění covid-19 v oblastech s vysokou mírou proočkovaností, což opět vrhlo stín na účinnost očkování. Nedávná studie Centra pro kontrolu a prevenci nemocí navíc naznačila, že přirozená imunita je účinnější než očkování proti variantě delta. Federální úředníci však často uvádějí, že očkování chrání před závažným onemocněním a hospitalizací.

Bývalá hvězda NBA Kwame Brown, který na sociálních sítích kritizuje povinné očkování, pověděl deníku The Epoch Times, že se demonstrace zúčastnil, protože „si myslím, že se musíme vrátit k soucítění s našimi bližními“.

 „Lidé jsou kvůli povinnému očkování připravováni o práci,“ prohlásil na nedělní demonstraci. „Lidé nejsou schopni jít ke svým přátelům a rodině domů… Myslím, že každý by měl mít právo si vybrat, zda to chce udělat… a o tom by Amerika měla být.“

Dr. Aaron Kheriaty, kterého před třemi týdny propustila Kalifornská univerzita v Irvine, protože napadal školní politiku povinného očkování proti covidu-19, v neděli deníku The Epoch Times stejně tak sdělil, že v posledních několika letech jsou „Američané izolováni uzávěry, společenským odstupem, novými formami omezené interakce za obrazovkami počítačů“.

„Američané potřebují obnovit své právo na shromažďování a právo na veřejný prostor. A tak si myslím, že nejdůležitější na této akci je, že je to akce veřejná,“ uvedl Kheriaty, který se stal častým kritikem očkovacích pasů a mandátů. „A je to příležitost pro nás všechny, abychom byli společně solidární a milovali jeden druhého, abychom se vyslovili proti donucovacím mandátům, abychom nechali lékaře být lékaři, aniž by mezi lékařův vlastní lékařský úsudek a péči o jeho pacienta vstupovaly jiné subjekty.“

Doufám, že tato událost „bude katalyzátorem hnutí ve Spojených státech“. A zatímco některá média popisovala pochod jako pochod „proti vakcínám“, Kheriaty a organizátoři pochodu uvedli, že se staví proti nařízením, nikoli proti vakcínám.

Jeden z organizátorů pochodu řekl o víkendu televizi Fox News, že shromáždění je důležité pro to, aby se postavilo proti tomu, co popsal jako stále více nátlaková opatření, která přicházejí z Bílého domu.

„Uslyšíte spoustu [řečí ze strany levice, že] se jedná o velké, protivakcinační shromáždění, [že] sem přicházejí lidé, kteří chtějí popírat vědu,“ prohlásil organizátor pochodu Will Witt, „ale tento pochod je o nařízeních a tento pochod je o drakonických opatřeních, která nyní vidíme po celé zemi, zejména v místech, jako je Washington, New York, Los Angeles, San Francisco“.

Na této zprávě se podílel Jan Jekielek. Z newyorské redakce přeložil MiC.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.