Zdenka Danková

6. 2. 2022

Únor jako třetí zimní měsíc by měl uzavírat vládu zimy, ale lidové pranostiky nám sdělují, že tomu nemusí být vždy tak.

„Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout.“ Již 2. února by se měl ozvat skřivánek, ale zkušení ornitologové praví, že si ho lidé pletou s chocholoušem. Mají podobný zpěv, ale na Hromnice ještě skřivan nezpívá. Může to být leda dobrák chocholouš.

Ke Hromnicím, 2. únoru, se váže mnoho rčení a pranostik – tento den zřejmě tvořil určitý předěl. V té době se doma také uklízely vystavené betlémy a vynášely zbývající vánoční stromky.

„Svítí-li slunce na Hromnice, hojnost žita i pšenice.“ Slunko značí mráz, takže podle chladných Hromnic lidé předpovídali, že má být dobrá úroda.

„Na Hromnice jasná noc – bude ještě mrazů moc.“

„Hromnice – půl krajíce, půl píce.“

Na Hromnice o hodinu více – říkali lidé, když se prodloužil den. Konec tmy se posouvá ke světlu.

„Únor bílý – pole sílí.“ Z toho plyne, že když počasí v únoru obdaří kraj sněhem, urodí se dobře.

„Jestli únor honí mraky, staví březen sněhuláky.“ – dá se očekávat, že zima se prodlouží do jara.

„Na svatého Valentina zamrzne i kolo mlýna.“ Na 14. února měli naši předkové spíše toto rčení, nežli o svátku zamilovaných. Chladná zima měla pokračovat. Však taky: „Valentinské zimy formani se bojí.“ Formani vozili zboží krajinou, a tak se mrazů obávali.

„Jak tlustý a hrubý mráz bude za noce před Stolováním svatého Petra, takový bude za 40 dní pořád.“ Ani na sv. Petra, 22. února, nebylo zaručeno žádné teplo.

To stejné se říkávalo o sv. Matěji (24. 2.): „Je-li na sv. Matěje mráz, tož jich je ještě čtyřicet, není-li, tož je jich bezpočtu.“

„Svatý Matěj boří mosty, nebo staví.“ Svatého Matěje považovali za rozhodujícího, zda pomrzne, nebo již stávající mrazy poleví.

„Je-li v únoru zima a led, nebude nouze o žitný chléb.“

Zkušení pozorovatelé poznávali již v zimě, jaká může být úroda. A kolem úrody a zásob potravin se všechno točilo. Vycházeli i z pozorování, jak se chovají zvířata, a podle nich usuzovali, jaká bude nejbližší budoucnost.

„Leze-li jezevec o Hromnicích z díry, za čtyři neděle zpátky zas pílí.“

Jejich rčení byla nejen trefná, ale často se i rýmovala do veršů:

„V únoru prudký severníček – hojné úrody bývá poslíček.“

Když ještě nebyly supermarkety, kam by se zboží dováželo jako dnes, lidé se museli opatřit sami anebo ušetřit ze svých zásob, aby přežili zimu, která slibovala, že se protáhne přes jaro.

Přečtěte si také

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

Prezident Joe Biden pronáší projev k výsledkům voleb v roce 2024 v Růžové zahradě ve Washingtonu, 7. listopadu 2024. (Andrew Harnik / Getty Images)
Biden před koncem mandátu omilostnil téměř 2500 odsouzených

Bílý dům zatím nezveřejnil jména těch, komu byla prezidentská milost udělena. Nynější vlna milostí ale ještě nemusí být konečná.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasičský vrtulník shazuje vodu, když se požár Palisades rozrůstá poblíž čtvrti Mandeville Canyon a Encina v Kalifornii, 11. ledna 2025. (Patrick T. Fallon / AFP via Getty Images)
Smysl kalifornského inferna

Ten vzorec je až příliš známý. Přijde nějaká katastrofa. Při bližším zkoumání se dala předpokládat. A nejen to: hrůzná politická rozhodnutí ji učinila nevyhnutelnou. Člověku spadne čelist a zamotá se mu hlava.