Američtí republikáni řeší nedávno podaný spis, který soudu předložil zvláštní vyšetřovatel John Durham. Vyšetřovatel v něm tvrdí, že se kampaň Clintonové a Demokratický národní výbor pokoušely infiltrovat servery Trumpovy kampaně a Bílého domu. Republikánům vadí, že hlavní zpravodajské kanály se Durhamovým zjištěním ve svých zprávách vyhýbají.

„Technologická společnost se nabourala do Bílého domu a špehovala úřadujícího prezidenta. To by mělo znepokojovat každého. Ale mainstreamová média o tom odmítají informovat,“ napsal na Twitteru republikán Jim Jordan (R-Ohio). Zákonodárce se podobně vyjádřil i 14. února během vystoupení na stanici Fox News.

„Ano, probíhalo špehování, a bylo to horší, než jsme si mysleli, protože špehovali úřadujícího prezidenta Spojených států,“ řekl Jordan v pořadu Fox & Friends. „A vede to až přímo ke kampani Clintonové.“

Durhamův spis z 11. února souvisí také s právníkem Michaelem Sussmanem, bývalým pracovníkem společnosti Perkins Coie, který byl v roce 2021 obviněn ze lhaní FBI, když měl úřadu tvrdit, že v roce 2016 nepracoval pro kampaň Hillary Clintonové, přičemž agentuře předal nyní již vyvrácené dokumenty, které údajně spojovaly Trumpovu organizaci s ruskou bankou. Sussmann vinu popřel a jakékoliv pochybení odmítl.

Republikán Michael Turner z Ohia 13. února uvedl, že vyšetřování odhalilo „novou úroveň korupce“, která vyvolává „vážné“ obavy.

„Chci říct, že je to hrozba pro samotnou naši demokracii,“ řekl Turner v pořadu Sunday Morning Futures televize Fox News. „Ve skutečnosti nezáleží na tom, o jakou politickou kampaň nebo politickou stranu se jedná. Je to natolik špatné a jde o obvinění z tak obrovské nezákonné činnosti, která jde přímo proti naší důvěře v naši vlastní vládu, že je třeba najít pravdu.“

Sussmann podle Durhamova spisu „shromáždil a předal obvinění FBI jménem nejméně dvou konkrétních klientů, včetně technologického manažera (Tech Executive 1) v americké internetové společnosti (Internet Company 1) a kampaně Clintonové“. Ze záznamů rovněž vyplývá, že „opakovaně účtoval“ kampani za svou práci týkající se obvinění kolem Trumpa a ruské banky.

„V souvislosti s tímto úsilím technologický manažer využíval svůj přístup k neveřejným a/nebo patentovaným internetovým údajům,“ uvádí se v jeho podání. „Manažer rovněž využil pomoci výzkumných pracovníků na univerzitě se sídlem v USA, kteří přijímali a analyzovali velké množství internetových dat v souvislosti s probíhající zakázkou federální vlády na výzkum kybernetické bezpečnosti.“

O uplynulém víkendu vydal bývalý prezident Donald Trump prohlášení, v němž uvedl, že Durhamovo soudní podání potvrzuje jeho dlouhodobá tvrzení, že jeho kampaň a prezidentství v roce 2016 byly předmětem rozsáhlé nátlakové kampaně namířené proti němu kvůli zastávání neortodoxních názorů. Rovněž vyčítal médiím způsob, jakým o událostech (ne)informují.

„Ukazuje to, jak jsou média naprosto zkorumpovaná a nestydatá,“ uvedl Trump v prohlášení. „Dovedete si představit, že by se role obrátily a republikáni, zejména prezident Donald Trump, by byli přistiženi při nelegálním špehování prezidentského úřadu? Rozpoutalo by se peklo a elektrické křeslo by okamžitě znovu našlo uplatnění. Dobrou zprávou je, že všichni mluví nejen o tomto zvěrstvu proti našemu národu, ale i o tom, že se tisk odmítá o tomto závažném zločinu, který se stal, vůbec zmínit.“

Přeloženo z anglického originálu.