Jack Phillips

14. 2. 2022

Tým zvláštního vyšetřovatele Johna Durhama 12. února uvedl, že technologický manažer napojený na Demokratickou stranu špehoval rezidence bývalého prezidenta Donalda Trumpa a Bílý dům v době, kdy byl Trump prezidentem.

Durham v soudních dokumentech (pdf) uvedl, že špehování mělo pomoci vytvořit základ pro „dedukci“ a „narativ“, který by spojoval Trumpa s ruskou vládou. Durhamův úřad toto tvrzení uvedl v rámci svého vyšetřování obvinění vůči Michaelu Sussmannovi, právníkovi, který pracoval ve prospěch Demokratického národního výboru a kampaně Hillary Clintonové v roce 2016 a který je v současné době obviněn z nepravdivé výpovědi pro FBI.

Dle části soudního podání nazvané „Factual Background“ (základní fakta) obvinil Durham Sussmanna, že „sestavil a předal FBI tvrzení jménem nejméně dvou konkrétních klientů, včetně technologického manažera (Tech Executive-1) americké internetové společnosti (Internet Company-1) a kampaně Clintonové“.

Účetní záznamy, které získal, naznačují, že Sussmann „opakovaně vystavoval faktury kampani Clintonové za svou práci na obviněních týkajících se ruské banky (Russian Bank-1)“ a že se nejmenovaný technologický manažer setkal a komunikoval s Markem Eliasem, levicovým právníkem a agentem, který jménem demokratů podal řadu žalob souvisejících s volbami. Sussman již dříve svou vinu popřel a obvinil Durhama z politicky motivovaného jednání.

„Technologický manažer také požádal o pomoc výzkumné pracovníky jedné americké univerzity, kteří získávali a analyzovali velké množství internetových dat v souvislosti s probíhající zakázkou federální vlády na výzkum kybernetické bezpečnosti,“ uvádí se v Durhamově podání.

Manažer rovněž „pověřil tyto výzkumníky, aby vytěžili internetová data za účelem vytvoření vytvořit základ pro ,dedukci‘ a ,narativ‘ spojující tehdejšího kandidáta Trumpa s Ruskem“, uvádí se ve spisu. Stojí v něm také, že technologická firma, pro kterou dotyčný manažer pracoval, „získala přístup a možnost upravovat dedikované servery“ Trumpovy exekutivy.

„Technologický manažer a jeho spolupracovníci využili této situace a těžili data z DNS provozu EOP a další data za účelem shromažďování hanlivých informací o Donaldu Trumpovi,“ uvádí se v Durhamově podání. EOP označuje Trumpovu exekutivu, zatímco provoz DNS označuje provoz přicházející a odcházející ze serveru.

Michael Sussman
Michael Sussmann v nedatovaném rozhovoru. (CNN / Snímek obrazovky prostřednictvím NTD)

Durham dále napsal, že Sussmann „poskytl aktualizovanou sérii obvinění – včetně údajů souvisejících s ruskou bankou a dalších obvinění týkajících se Trumpa“ jiné federální agentuře než FBI. Tvrzení, která Sussmann poskytl na schůzce v únoru 2017, se podle Durhama opírala o „významné záznamy DNS provozu, který technologický manažer a další osoby shromáždili o Trump Tower, bytovém domu Donalda Trumpa v New Yorku, Trumpově exekutivě a výše zmíněném poskytovateli zdravotní péče“.

Sussmann, jak dodává Durham ve svém soudním podání, „poskytl údaje, které podle něj odrážely podezřelé záznamy DNS provozu subjektů o vyhledávání internetových adres spojených s ruským poskytovatelem mobilních telefonů“ na schůzkách v únoru 2017. Sussmann rovněž uvedl, že tato DNS vyhledávání „prokázala, že Trump a/nebo jeho spolupracovníci údajně používali speciální bezdrátové telefony ruské výroby v okolí Bílého domu a na dalších místech“, což Durham označil za nepravdivé.

„Úřad zvláštního vyšetřovatele nezjistil pro tato tvrzení žádné důkazy,“ napsal Durham. „Ve skutečnosti úplnější údaje DNS, které Úřad zvláštního vyšetřovatele získal od společnosti, jež pomáhala technologickému manažerovi při sestavování těchto tvrzení, odrážejí, že takovéto záznamy DNS provozu nebyly ve Spojených státech zdaleka tak mimořádné.“

Poté, co bylo Durhamovo soudní podání odtajněno, vydal Trump 12. února prohlášení, v němž uvedl, že spis poskytuje „nezpochybnitelné důkazy“ o tom, že jeho kampaň a kancelář byly špehovány demokraty ve snaze spojit ho s ruskou vládou. Bývalý prezident již dlouho odsuzuje narativ o tzv. ruském spolčení jako „hon na čarodějnice“, který má ohrozit jeho politické šance a zároveň posílit sledovanost levicových mainstreamových médií.

„Jde o skandál, který je svým rozsahem a závažností mnohem větší než Watergate, a ti, kteří se na této špionážní operaci podíleli a věděli o ní, by měli být trestně stíháni,“ prohlásil Trump.

Kash Patel, bývalý pracovník amerických zpravodajských služeb, který na EpochTV moderuje pořad „Kash’s Corner“, k tomu uvedl, že spis odhaluje „mimořádně složité a koordinované spiknutí“, jehož cílem bylo zaměřit se na Trumpa v době, kdy byl kandidátem na prezidenta a poté v úřadě.

Oprava: V předchozí verzi tohoto článku bylo uvedeno, že špehování zaplatila technickému manažerovi politická kampaň. To se zatím nepodařilo prokázat.

Přeloženo z anglického originálu.

Související články

Přečtěte si také

„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku
„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku

První večerní představení souboru Shen Yun v Kongresovém centru přilákalo více než jeden a půl tisíce diváků. Po představení chválili zajímavé příběhy jednotlivých představení, patentované digitální velkorozměrové kulisy, nádherné barvy a výkony tanečníků.

Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?
Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?

Po včerejší tiskové konferenci, kdy agrárníci dali ministru zemědělství a vládě pět požadavků, hlásí Agrární komora posun. V pondělí se bude ještě radit, a eventuálně se rozhodne o protestu předběžně avizovaném na 7. března v Praze.

Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu
Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu

Bývalý kandidát na prezidenta Jiří Hynek půjde do eurovoleb za Svobodné. Jako prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu pozoruje v Evropě obstrukce západních zemí vůči českému obrannému průmyslu. A jaké má výtky vůči samotné EU?

Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii
Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii

Na půdě Senátu diskutovali zástupci Sněmovny, Senátu a vakcinologické společnosti a zdravotních pojišťoven o vakcinační strategii a současné situaci v systému povinného očkování. Nabízíme videozáznam semináře...

Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích
Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích

Na světě je více než miliarda obézních osob, uvedl server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise The Lancet.