Vladislava Mašková

25. 4. 2024

Již zhruba týden panuje v České republice mrazivé počasí. Mráz poškodil většinu ovocných stromů v Čechách a 50 procent na Moravě. Podle odhadů ovocnářů se škoda vyšplhá na miliardu korun.

Předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík sdělil redakci Epoch Times: „Poškozená je převážná většina pěstitelů v Čechách a částečné škody jsou i na Moravě. S každým mrazivým dnem se škody zvyšují. Vyčíslení ztrát bude možné až s odstupem času, až se vše projeví. Opatření jsou běžně ovocnáři schopni dělat jen asi na 5 % ploch. Bohužel letos je vegetace kvůli teplé zimě i teplému předjaří velmi daleko a mráz ohrožuje všechny druhy, tedy celou plochu ovocných sadů. Navíc pokud je nutné protimrazová opatření dělat více než čtyři noci, tak náklady na záchranu úrody převyšují potencionální tržby za průměrnou úrodu a nedávají smysl.“

Podle Ludvíka jde o jedno z největších poškození tuzemské úrody za posledních sto let. Zničeno bylo zhruba 100 000 tun ovoce.

„My kromě přímé pomoci přes program rizik budeme hledat i cesty provozních podpor, úvěrů,“ uvedl Výborný. Kromě zajištění péče o sady potřebují ovocnáři peníze na udržení zaměstnanců, i když letos nebudou mít tržby z prodeje ovoce. Ovocnáři nemají na rozdíl od jiných podnikatelských oborů možnost ochránit se pojištěním pro případ poškození mrazem, jedná se o nepojistitelné riziko. Zásadní je tedy podle Ludvíka zajištění, aby podniky, včetně těch malých, vydržely do příštího roku, a to právě i s pomocí případných provozních úvěrů. „Určitě není naší ambicí, aby byly nahrazeny všechny škody,“ dodal Ludvík pro ČTK.

Nenecháme je padnout!

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) se dnes setkal s pěstiteli ovoce z Vraňan a Daminěvsi. Na základě poznatků přislíbil pěstitelům pomoc: „Mrazy v kombinaci s urychlenou vegetací způsobily katastrofu pro ovocnáře, která nemá srovnání desítky let. Dnes jsem se sešel s pěstiteli a debatoval o nutné pomoci. Odhady škod přesahují 1 mld Kč. Rozhodl jsem o aktivaci programu pro řešení krizí. Nenecháme je padnout,“ říká na síti X.

Krizový program pro mimořádné události v zemědělství připravil v roce 2016 tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zemědělcům pomohl už v letech 2016, 2017 a 2019. 

Související články

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.