Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bylo v noci na dnešek na Rolavě na Sokolovsku minus 11,7 stupně Celsia. Velmi chladné počasí pod bodem mrazu vykazují i další meteorologické stanice a mráz by měl pokračovat ještě v nadcházejících dnech. Oteplí se až na víkend.
„Teploty budou v noci klesat na některých místech pod nulu až do pátku kromě středy, kdy bude většinou nad nulou,“ uvedli pracovníci ČHMÚ na síti X.
Během velmi teplého počasí od března až do první poloviny dubna rozkvetlo mnoho ovocných stromů napříč republikou. Teplé, téměř letní teploty, vystřídal mráz a sníh, noční můra všech pěstitelů a ovocnářů.
U většiny odrůd jabloní zmrznou květy již při teplotě –2 °C. Květy višní a slivoní snášejí pokles teploty o malinko lépe, okolo –3 °C. Naopak, meruňky a broskvoně jsou na mráz velmi citlivé, mráz jejich květy zničí již při 0,5 °C.
Mnoho majitelů ovocných stromů se v dnešních dnech snaží své stromy chránit. Způsobů ochrany před mrazem je několik, např.:
- zakrytím (u keřů a menších stromů) netkanou textilií nebo jinou látkou,
- odpařování horké vody s cílem vytvořit kolem stromů mlhu, která je schopna stromy do cca –2°C ochránit,
- doutnavým hořením směsi větví a slámy mezi stromy,
- rosením směsi vody s extrakty, které na květech vytvoří jemný film, který je ochrání před zmrznutím.
Zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku se rozhodlo ochránit svůj ovocný sad pomocí speciálního postřiku vody smíchané s glycerolem, sdělili iRozhlasu zástupci družstva.
Jestli se přes všechny snahy ovocnářů ovocné stromy podaří ochránit, či jaké ztráty nás tento rok čekají, se ukáže ke konci týdne. Vyhlídky ale nejsou moc slibné.
Místopředseda Ovocnářské unie České republiky Ivo Pokorný sdělil redakci Epoch Times, že informace o případných ztrátách na úrodě zatím nemá, ale soudě podle aktuálních informací z meteorologických stanic napříč Českou republikou budou ztráty v letošním roce pravděpodobně značné.