Zachary Stieber

16. 11. 2021

Crossfire Hurricane

Deník Washington Post (WP) v pátek opravil dva články a upravil desítku dalších. Reagoval tak na nesrovnalosti, které vyvstaly mezi jeho zprávami a tím, co vyplavalo na povrch o spisu sestaveném bývalým britským špionem Christopherem Steelem.

Deník, který vlastní zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos, dlouho trval na tom, že jedním ze Steeleových zdrojů byl bělorusko-americký podnikatel Sergej Millian. Tvrzení WP, která se opírala o dva zdroje, jež deník veřejně nejmenoval, však časem pozbývala důvěryhodnosti, naposledy obviněním velké poroty proti Igoru Dančenkovi, který byl označován za jednoho z hlavních Steeleových zdrojů.

Dančenko je obviněn z toho, že agentům FBI čtyřikrát nepravdivě sdělil, že telefonicky hovořil s Millianem. Úřady však zjistily, že s Millianem nikdy nemluvil.

Obvinění a „další zprávy“ přiměly WP k opravě dvou článků – jednoho původně zveřejněného v roce 2017 a druhého v roce 2019, uvedl Post v redakčních poznámkách připojených k článkům.

Desítka dalších článků byla upravena tak, aby z nich byly odstraněny všechny zmínky o Millianovi.

Sally Buzbeeová, editorka listu, v článku zveřejněném na Postu uvedla, že obvinění a další informace „vyvolaly pochybnosti“ o údajném Millianově spojení se spisem.

„Myslím, že zaujímáme co nejtransparentnější přístup,“ uvedla Buzbeeová.

Millian v twitterové zprávě deníku The Epoch Times sdělil, že oprava přišla s velkým zpožděním.

„Pravda konečně zvítězila,“ dodal.

Jeffrey McCall, profesor komunikace na DePauw University, řekl deníku The Epoch Times, že „je velmi neobvyklé, aby noviny tak otevřeně vystoupily a opravily zprávu, která byla v tomto případě napsaná před několika lety“.

„Je to pozoruhodný vývoj,“ řekl.

Ačkoli jsou opravy pozitivním vývojem, Post by měl také zveřejnit jména zdrojů, o které se opíral, a vysvětlit, proč byly před veřejností vůbec chráněny, dodal.

Mluvčí WP se k tomu odmítla vyjádřit.

Místo toho, aby Post zdroje jmenoval, pokračoval v jejich citování. V jedné poznámce list uvedl, že jeden ze zdrojů se domnívá, že nové informace, včetně obvinění, „vážně zpochybňují“ tvrzení, že Millian byl Steeleovým zdrojem. Druhý z nich se prý odmítl vyjádřit.

Rosalind Heldermanová a Tom Hamburger, spoluautoři obou opravených článků, na žádosti o komentář nereagovali. Každý z nich sdílel zprávu Postu o opravách na svém Twitteru.

Heldermanová však příspěvky o Millianovi na Twitteru nesmazala, včetně zprávy ze 7. února 2019, v níž ho označila za „klíčový zdroj Steeleova spisu“.

Mediální experti tvrdí, že když jsou vydány opravy, nejlepší je informovat o nich čtenáře na všech kanálech.

Důvěryhodnost zpráv o spisu, které zveřejnil deník Post a řada dalších médií, včetně deníku The New York Times, postupně klesala.

Ukázalo se, že Steele byl placen firmou Fusion GPS, kterou si najala kampaň Hillary Clintonové, která ve volbách v roce 2016 čelila tehdejšímu kandidátovi Donaldu Trumpovi. Ukázalo se, že mezi Steeleovými zdroji byla řada postav s vazbami na Clintonovy, včetně Michaela Sussmana, právníka kampaně H. Clintonové.

Sussman byl minulý měsíc obviněn ze lhaní FBI ohledně tvrzení, že existovala tajná komunikace mezi Trump Organization a ruskou bankou. Steele uvedl, že tuto informaci získal od Sussmana, a nakonec ji zahrnul do své série nepodložených zpráv. O tomto tvrzení informovalo několik mediálních domů, z nichž mnohé později své články opravily.

Dalším zdrojem byl podle zvláštního vyšetřovatele Johna Durhama Charles Dolan. Dolan je dlouholetým PR agentem Demokratické strany. Dolanova role v celém případu nebyla dříve známa.

Odhalení, že jedním ze zdrojů spisu byl PR pracovník Demokratické strany Charles Dolan, ukazuje, že FBI a ministerstvo spravedlnosti zatajily informace před vyšetřovateli Kongresu, uvedl 12. listopadu Kash Patel, bývalý vyšetřovatel výboru Sněmovny reprezentantů USA pro zpravodajské služby.

„Vedl jsem vyšetřování ruské kauzy a o tomto muži jsem nikdy neslyšel,“ řekl Patel. „Pro mě to znamená, že FBI a ministerstvo spravedlnosti pod vedením Roda Rosensteina zatajily informace, které byly klíčové pro vyšetřování Russiagate (ruské kauzy), které jsme vedli v letech 2017 a 2018. A kdo ví, co ještě vynechali?“ dodal. Více zde…

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.

Článek byl naposledy aktualizován 16. listopadu 2021 v 16:20.


Infografika skandálu Spygate

Deník Epoch Times od počátku sleduje vývoj událostí ohledně údajného spolčení Donalda Trumpa s Ruskem, které je doprovázeno rozsáhlým vyšetřováním. Pracují na něm zejména Jeff Carlson a Jasper Fakkert.

Pro zvětšení infografiky klikněte na zde. (Epoch Times)

Když se v roce 2016 konaly prezidentské volby v USA, ve kterých proti sobě stáli Hillary Clintonová za demokraty a Donald Trump za republikány, byla na veřejnosti a v zákulisí pravděpodobně rozehrána velká hra s cílem diskreditovat kandidáta republikánů Donalda Trumpa.

Obvinění proti Trumpovi založená na jeho údajné tajné dohodě s Ruskem a odposlouchávání člena jeho prezidentské kampaně mají dohru ještě dnes.

Související články

Přečtěte si také

„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku
„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku

Podle Schillerové by zvýšení důchodového věku finanční situaci republiky nepomohlo, protože velká část starší populace by nebyla schopna efektivně pracovat. Odvolává se na zprávu ministerstva zdravotnictví.

Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně
Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně

Globální vládní technologické centrum (GGTC) si klade za cíl urychlit digitální transformaci veřejné správy na celém světě.

Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance
Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance

K politické frakci Evropského parlamentu se včera přidali dva polští europoslanci. Počet členů frakce se tak zvedl na 86.

Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?
Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?

Jak by se měla Amerika bránit hybridním formám války, kterou proti ní Čína vede?

Proč se nemusíte zajímat o módu
Proč se nemusíte zajímat o módu

Nejzářivějším rysem módního oděvního průmyslu je, že vůbec existuje. Na návrhy oděvů nelze uplatňovat autorská práva, takže každá sezónní přehlídka je pozvánkou k pirátství.