Crossfire Hurricane
Deník Washington Post (WP) v pátek opravil dva články a upravil desítku dalších. Reagoval tak na nesrovnalosti, které vyvstaly mezi jeho zprávami a tím, co vyplavalo na povrch o spisu sestaveném bývalým britským špionem Christopherem Steelem.
Deník, který vlastní zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos, dlouho trval na tom, že jedním ze Steeleových zdrojů byl bělorusko-americký podnikatel Sergej Millian. Tvrzení WP, která se opírala o dva zdroje, jež deník veřejně nejmenoval, však časem pozbývala důvěryhodnosti, naposledy obviněním velké poroty proti Igoru Dančenkovi, který byl označován za jednoho z hlavních Steeleových zdrojů.
Dančenko je obviněn z toho, že agentům FBI čtyřikrát nepravdivě sdělil, že telefonicky hovořil s Millianem. Úřady však zjistily, že s Millianem nikdy nemluvil.
Obvinění a „další zprávy“ přiměly WP k opravě dvou článků – jednoho původně zveřejněného v roce 2017 a druhého v roce 2019, uvedl Post v redakčních poznámkách připojených k článkům.
Desítka dalších článků byla upravena tak, aby z nich byly odstraněny všechny zmínky o Millianovi.
Sally Buzbeeová, editorka listu, v článku zveřejněném na Postu uvedla, že obvinění a další informace „vyvolaly pochybnosti“ o údajném Millianově spojení se spisem.
„Myslím, že zaujímáme co nejtransparentnější přístup,“ uvedla Buzbeeová.
Millian v twitterové zprávě deníku The Epoch Times sdělil, že oprava přišla s velkým zpožděním.
„Pravda konečně zvítězila,“ dodal.
Jeffrey McCall, profesor komunikace na DePauw University, řekl deníku The Epoch Times, že „je velmi neobvyklé, aby noviny tak otevřeně vystoupily a opravily zprávu, která byla v tomto případě napsaná před několika lety“.
„Je to pozoruhodný vývoj,“ řekl.
Ačkoli jsou opravy pozitivním vývojem, Post by měl také zveřejnit jména zdrojů, o které se opíral, a vysvětlit, proč byly před veřejností vůbec chráněny, dodal.
Mluvčí WP se k tomu odmítla vyjádřit.
Místo toho, aby Post zdroje jmenoval, pokračoval v jejich citování. V jedné poznámce list uvedl, že jeden ze zdrojů se domnívá, že nové informace, včetně obvinění, „vážně zpochybňují“ tvrzení, že Millian byl Steeleovým zdrojem. Druhý z nich se prý odmítl vyjádřit.
Rosalind Heldermanová a Tom Hamburger, spoluautoři obou opravených článků, na žádosti o komentář nereagovali. Každý z nich sdílel zprávu Postu o opravách na svém Twitteru.
Heldermanová však příspěvky o Millianovi na Twitteru nesmazala, včetně zprávy ze 7. února 2019, v níž ho označila za „klíčový zdroj Steeleova spisu“.
Mediální experti tvrdí, že když jsou vydány opravy, nejlepší je informovat o nich čtenáře na všech kanálech.
Důvěryhodnost zpráv o spisu, které zveřejnil deník Post a řada dalších médií, včetně deníku The New York Times, postupně klesala.
Ukázalo se, že Steele byl placen firmou Fusion GPS, kterou si najala kampaň Hillary Clintonové, která ve volbách v roce 2016 čelila tehdejšímu kandidátovi Donaldu Trumpovi. Ukázalo se, že mezi Steeleovými zdroji byla řada postav s vazbami na Clintonovy, včetně Michaela Sussmana, právníka kampaně H. Clintonové.
Sussman byl minulý měsíc obviněn ze lhaní FBI ohledně tvrzení, že existovala tajná komunikace mezi Trump Organization a ruskou bankou. Steele uvedl, že tuto informaci získal od Sussmana, a nakonec ji zahrnul do své série nepodložených zpráv. O tomto tvrzení informovalo několik mediálních domů, z nichž mnohé později své články opravily.
Dalším zdrojem byl podle zvláštního vyšetřovatele Johna Durhama Charles Dolan. Dolan je dlouholetým PR agentem Demokratické strany. Dolanova role v celém případu nebyla dříve známa.
Odhalení, že jedním ze zdrojů spisu byl PR pracovník Demokratické strany Charles Dolan, ukazuje, že FBI a ministerstvo spravedlnosti zatajily informace před vyšetřovateli Kongresu, uvedl 12. listopadu Kash Patel, bývalý vyšetřovatel výboru Sněmovny reprezentantů USA pro zpravodajské služby.
„Vedl jsem vyšetřování ruské kauzy a o tomto muži jsem nikdy neslyšel,“ řekl Patel. „Pro mě to znamená, že FBI a ministerstvo spravedlnosti pod vedením Roda Rosensteina zatajily informace, které byly klíčové pro vyšetřování Russiagate (ruské kauzy), které jsme vedli v letech 2017 a 2018. A kdo ví, co ještě vynechali?“ dodal. Více zde…
Přeloženo z původního článku newyorské redakce.
Článek byl naposledy aktualizován 16. listopadu 2021 v 16:20.
Infografika skandálu Spygate
Deník Epoch Times od počátku sleduje vývoj událostí ohledně údajného spolčení Donalda Trumpa s Ruskem, které je doprovázeno rozsáhlým vyšetřováním. Pracují na něm zejména Jeff Carlson a Jasper Fakkert.
Pro zvětšení infografiky klikněte na zde. (Epoch Times)
Když se v roce 2016 konaly prezidentské volby v USA, ve kterých proti sobě stáli Hillary Clintonová za demokraty a Donald Trump za republikány, byla na veřejnosti a v zákulisí pravděpodobně rozehrána velká hra s cílem diskreditovat kandidáta republikánů Donalda Trumpa.
Obvinění proti Trumpovi založená na jeho údajné tajné dohodě s Ruskem a odposlouchávání člena jeho prezidentské kampaně mají dohru ještě dnes.