Poslanci dnes přehlasovali senátní veto a schválili novelu pandemického zákona. Pro schválení bylo 104 poslanců vládní pětikoalice, proti bylo 82 členů opoziční SPD a ANO. Novela teď čeká na podpis prezidenta Miloše Zemana, který již v minulosti avizoval, že ji podepíše.

Novela prodlužuje účinnost stávajícího pandemického zákona, který platí do 28. února, až do konce listopadu.

„Uznávám, nebyla to jednoduchá cesta. Nakonec se ale po dlouhé rozpravě, která byla občas poměrně bizarní, podařilo novelu pandemického zákona přijmout. Pan prezident již v minulosti přislíbil, že novelu ihned podepíše a já mu za to děkuji,“ uvedl po schválení novely ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na svém Facebooku.

Mezi nejpodstatnější body novely patří uzákonění možnosti nařizovat karanténu nebo izolaci telefonicky či formou SMS zprávy.

„Hysterie, která se kolem zákona rozpoutala, je živena nekalými úmysly SPD a ANO, které si z toho udělaly kampaň,“ dodal v narážce na kritické názory ministr.

Novela však i podle některých odborníků z řad právníků může vést k rozdělení společnosti na očkované a neočkované, a povede k „likvidaci několika zásadních pojistek demokracie a zavede do našeho právního řádu nástroje typické pro totalitní systémy vládnutí s omezením moci zákonodárné i soudní“, jak uvádějí na svých stránkách právníci z řad institutu Pro Libertate.

„Právní předpis obdobné struktury, s obdobně širokými, vágně stanovenými pravomocemi výkonné moci, bez jakékoliv účinné možnosti soudní ochrany, nemá v historii demokratických právních řádů obdobu. V historii byly podobné tzv. ,zmocňovací‘ zákony spojeny vždy s totalitní mocí,“ dodávají právníci.

Novela nicméně podle ministra myslí hlavně na zdravotníky, kteří „nevidí rodiny, nemají čas na to zajít do hospody a opravdu jsem si ani od jednoho z nich nevyslechl, že by srovnával legislativní rámec, který je soudně přezkoumatelný, s nacistickou totalitou“.

„Děkuji kolegům za podporu novely, za pozměňovací návrhy a přeji sobě i nám všem, aby pandemický zákon už brzy nebyl zapotřebí. K tomu ale vede dlouhá cesta i v rámci proočkování populace. Očkování je stále tou nejlepší zbraní, kterou proti covidu máme. Pokud jste dosud neučinili, očkujte se, prosím,“ uzavřel svůj páteční status ministr Válek.