Katabella Roberts

22. 2. 2022

Kanadský politik Mark Strahl v neděli 20. února uvedl, že svobodné matce, která pobírá minimální mzdu, byl zmrazen bankovní účet poté, co zcela legálně darovala 50 dolarů na Konvoj svobody.

Konzervativec Strahl na Twitteru kritizoval premiéra Justina Trudeaua kvůli zákonu o nouzovém stavu, který byl poprvé v historii Kanady použit k řešení dopadů probíhajících protestů řidičů kamionů a jejich příznivců, kteří se stavějí proti vládním anticovidovým nařízením.

„Briane je svobodná matka z Chilliwacku, která pracuje za minimální mzdu,“ napsal Strahl 20. února na Twitteru. „Přispěla 50 dolary na konvoj, když byl ještě stoprocentně legální. Jiným způsobem se na něm nepodílela. Její bankovní účet byl nyní zmrazen. Toto jsou lidé, na které Justin Trudeau svými příkazy v rámci zákona o nouzovém stavu ve skutečnosti cílí.“

Na Strahla brzy začali naléhat další uživatelé Twitteru, aby poskytl podrobnosti a svá tvrzení doložil.

Poslanec to však odmítl s tím, že nechce na internetu zveřejňovat identifikační údaje o ženě, které by mohly být zneužity se zlým úmyslem.

„Děkuji těm z vás, kdo si to přečetli a nabídli pomoc někomu, koho nikdy neviděli,“ napsal ve druhém příspěvku. „Hanba vám, kdo jste si to přečetli a zaútočili na někoho, koho jste nikdy neviděli. Budu nadále spolupracovat s Briane na vyřešení této záležitosti s její bankou a budu poskytovat aktuální informace, jakmile budou k dispozici.“

Dodal: „Vám, a to platí zejména pro média, kteří požadujete více podrobností o Briane, po tom, co jsem viděl, co se o ní dnes šíří na internetu a co se v posledních týdnech dělo s dalšími dárci, kteří přispěli na konvoj, vám nepomůžu ji očerňovat. Vím, o koho se jedná, a nepřestanu za ni bojovat.“

Epoch Times Photo
Policista rozbíjí okno nákladního vozu, zatímco se policie chystá rozehnat protestující v Ottawě, 19. února 2022. (Dave Chan / AFP via Getty Images)

V prohlášení z 21. února Kanadská královská jízdní policie (RCMP) uvedla, že pravomoci zmrazit účty podle nařízení o mimořádných hospodářských opatřeních (v rámci zákona o nouzovém stavu) se týkají „osob, které měly vliv na nezákonný protest v Ottawě, a majitelů a/nebo řidičů vozidel, kteří nechtěli opustit oblast zasaženou protestem“.

„V žádném případě jsme neposkytli seznam dárců finančním institucím,“ uvedli zástupci jízdní policie. „Nyní spolupracujeme s bankami na vytvoření postupu, jak řešit účty, které byly zmrazeny,“ dodali dále.

Mike Duheme, zástupce komisaře jízdní policie pro federální policejní dohled, 20. února oznámil, že policie zmrazila 206 finančních produktů, včetně bankovních a firemních účtů, patřících osobám a společnostem, které se údajně podílely na probíhajících protestech v Ottawě.

Duheme na tiskové konferenci uvedl, že jízdní policie rovněž zveřejnila informace o 56 subjektech spojených s vozidly, jednotlivci a společnostmi. Úředníci také sdíleli 253 bitcoinových adres se směnou virtuálních měn a zmrazili účet pro zpracování plateb v hodnotě 3,8 milionu dolarů, uvedl Duheme.

Policie neuvedla, co se stane s penězi, které byly finančními institucemi zmrazeny, ani nenaznačila, že se to týká i těch, kteří darovali peníze na Konvoj svobody.

„Nadále pracujeme na shromažďování relevantních informací o osobách, vozidlech a společnostech a zůstáváme v každodenní komunikaci s finančními institucemi, abychom jim pomohli,“ řekl Duheme novinářům.

Na tiskovém brífinku v pondělí 21. února byl Trudeau dotázán, zda jsou běžným osobám, které přispívají na podporu Konvoje svobody, zmrazovány bankovní účty, na což odpověděl, že „opatření, která jsme zavedli, jsou navržena a zaměřena na to, aby lidé, kteří se účastní současných nelegálních okupací, odešli,“ uvedl deník Vancouver Sun.

„To byl záměr a na to se nyní zaměřujeme. Pokud existují konkrétní případy, které mohou konzervativní ministři předložit, aby upozornili na to, že tomu tak není, rádi se na ty případy podíváme a budeme se snažit je vyřešit,“ dodal Trudeau.

Místopředsedkyně vlády Chrystia Freelandová rovněž zopakovala, že finanční sankce jsou zaměřeny na vedoucí představitele a na ty, kteří se podíleli na nezákonných záborech a blokádách.

„Je důležité, abychom si všichni dávali velký, velký pozor na to, abychom si za každých okolností přesně zjistili fakta, a já bych nás všechny ráda vyzvala, abychom si na to dávali pozor v každé situaci,“ řekla.

„Kanadská královská jízdní policie předala finančním institucím jména vůdců a organizátorů protestů a lidí, jejichž nákladní auta byla součástí okupace a blokád. To jsou podle jízdní policie jediné informace, které jízdní policie finančním institucím poskytla,“ dodala.

Deník Epoch Times se obrátil na Kanadskou královskou jízdní policii a Marka Strahla se žádostí o komentář.

Přeloženo z anglického originálu.

Přečtěte si také

Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy
Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy

Tucker Carlson v rozhovoru s Nayibem Bukelem konstatuje, že pokud se malá a chudá země jako Salvador dokázala bez mezinárodní pomoci zbavit násilí a organizovaného zločinu, dokáže to i každý jiný stát.

Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění
Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění

Nejlepší snímky Mléčné dráhy pořízené po celém světě.

Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře
Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře

Dlouholeté klišé říká, že každé tvrzení o Indii je pravdivé, ale stejně tak je pravdivý i opak.

Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích
Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích

Čeští fanoušci by měli počítat se zdržením kvůli přísnějším kontrolám německé policie na hranicích - na dálnicích, silnicích i ve vlacích.

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala
Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala

Vláda dnes udělala další krok k jejich nákupu, rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem.