Nedaleko běloruských hranic proběhly rozhovory mezi zástupci Ruska a Ukrajiny, zatímco válka mezi Moskvou a Kyjevem vstoupila do pátého dne a ruské síly obsadily dvě ukrajinská města.

Hlavní poradce ukrajinského prezidenta prohlásil, že první kolo rozhovorů s Ruskem o ukončení bojů na Ukrajině skončilo a brzy by mohlo dojít k dalším jednáním.

Jednání však nepřinesla žádné výsledky, uvedli to představitelé po jejich skončení. Ruský prezident Vladimir Putin a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyslali na jednání své nejvyšší představitele.

Ukrajinský prezident mezitím podepsal žádost o vstup své země do Evropské unie, čímž se snaží upevnit vazby své země na Západ. Zelenskyj zveřejnil fotografie, na nichž žádost podepisuje, a podle jeho kanceláře jsou dokumenty na cestě do Bruselu, kde sídlí sedmadvacítka.

„Vyzýváme Evropskou unii k okamžitému přijetí Ukrajiny v rámci nového zvláštního postupu,“ uvedl Zelenskyj ve svém projevu. „Jsme vděčni našim partnerům, že jsou s námi. Ale naším cílem je být se všemi Evropany a hlavně být si rovni. Jsem přesvědčen, že je to spravedlivé. Jsem si jist, že si to zasloužíme. A věřím, že to vše je možné,“ dodal.

Mychajlo Podoljak, hlavní poradce Zelenského, po přerušení rozhovorů novinářům řekl, že hlavním cílem bylo projednat příměří.

„Strany si stanovily několik prioritních témat, u nichž se předpokládají určitá rozhodnutí,“ řekl Podoljak. „Strany se vracejí do svých hlavních měst, aby měly možnost tato rozhodnutí realizovat. Strany projednaly možnost uspořádat v nejbližší době druhé kolo jednání, kde se tyto otázky dostanou k praktickému rozpracování.“

Ukrajinský vyjednavač Michail Podoljak hovoří s médii po jednání mezi delegacemi Ukrajiny a Ruska v Bělorusku 28. února 2022. (Sergei Kholodilin / AFP via Getty Images)

Podolyak později napsal na Twitter: „Jednání jsou obtížná. Avšak již bez jakýchkoli závazných ultimát. Ruská strana je bohužel stále extrémně zaujatá, pokud jde o destruktivní procesy, které zahájila.“

Vladimir Medinskij, který vedl ruskou delegaci, uvedl, že pětihodinové rozhovory zahrnovaly nalezení bodů shody v blíže nespecifikovaných různých bodech programu a obsahovaly dohodu o pokračování jednání.

„Další setkání se uskuteční v nejbližších dnech na polsko-běloruské hranici. Příslušná dohoda již existuje. Před setkáním se obě delegace, vedoucí obou delegací, poradí s vedením svých zemí ohledně svých vyjednávacích pozic,“ uvedl Medinskij.

Vedoucí ruské delegace Vladimir Medinskij hovoří s médii po jednání mezi delegacemi Ukrajiny a Ruska v běloruské Gomelské oblasti 28. února 2022. (Sergei Kholodilin / AFP via Getty Images)

V době, kdy probíhala jednání, se na půdě OSN v New Yorku setkali další představitelé.

Sergej Kyslycja, ukrajinský velvyslanec při OSN, shromážděným představitelům řekl, že Valné shromáždění OSN „by mělo hlasitě požadovat od Ruské federace, aby zastavila svou ofenzívu proti Ukrajině jako akt agrese proti suverénnímu a nezávislému státu“.

Již dříve úřad ukrajinského prezidenta uvedl, že cílem rozhovorů je dosáhnout okamžitého příměří a podpořit stažení ruských sil ze země. Jednání, které začalo 28. února krátce před šestou hodinou ranní středoevropského času, se účastnila řada vysoce postavených ukrajinských představitelů. Prezident Volodymyr Zelenskyj však mezi nimi nebyl.

Podle vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové je počet obětí mezi civilisty na Ukrajině odhadován na 102 a 304 zraněných. Skutečná čísla mohou být „podstatně vyšší“, uvedla Bacheletová.

V neděli ukrajinské ministerstvo vnitra uvedlo vyšší počet obětí mezi civilisty, a to 352. Rusko údajně vypálilo na cíle na Ukrajině více než 350 raket. Více než 500 000 Ukrajinců uprchlo do sousedních zemí.

Mezitím se prý ruská invaze na Ukrajinu opožďuje. Postup ruských pozemních sil zpomalily ukrajinské síly bránící letiště Hostomel, které bylo podle britského ministerstva obrany klíčovým cílem ruské armády první den.

Logistická selhání ruské armády i urputný odpor Ukrajinců nadále „maří“ postup Moskvy, uvedlo ministerstvo obrany. Ruské síly poprvé přiznaly ztráty na životech.

Přeloženo z původních článků [1][2] newyorské redakce deníku The Epoch Times.