Jack Phillips

28. 2. 2022

Bidenova administrativa uvalila nové sankce na ruskou centrální banku, její Fond národního blahobytu a ministerstvo financí, uvedlo americké ministerstvo financí v tiskové zprávě.

Tyto kroky účinně zakazují Američanům obchodovat s těmito ruskými subjekty.

Ministerstvo financí konkrétně uvedlo, že tento krok, oznámený v pondělí, zakazuje „osobám ze Spojených států provádět transakce s Centrální bankou Ruské federace, Fondem národního blahobytu Ruské federace a Ministerstvem financí Ruské federace“.

„Tato opatření účinně znehybňují veškerá aktiva Centrální banky Ruské federace držená ve Spojených státech nebo americkými osobami, ať už se nacházejí kdekoli,“ uvádí se v prohlášení.

V reakci na to ruská centrální banka pozastavila měnové intervence na podporu rublu, uvedla v pondělí šéfka regulátora Elvira Nabiullina pro státní televizi RT. Nabiullina uvedla, že regulátor nemůže tyto akce provádět kvůli zmrazení aktiv ze strany EU a Spojených států.

„Vzhledem k omezením na používání devizových rezerv v dolarech a eurech jsme dnes žádné intervence neprovedli. Vláda oznámila rozhodnutí zavést povinný prodej 80 procent příjmů z vývozu,“ sdělila Nabiullina. „Tato opatření zajistí rovnoměrnou nabídku deviz na domácím devizovém trhu, aby byly uspokojeny potřeby dovozců a občanů. Zároveň přijímáme řadu kroků k omezení vývozu kapitálu nerezidenty.“

Den po ruské invazi na Ukrajinu oznámil prezident Joe Biden, že uvalí sankce na další ruské banky, ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho nejbližší okolí a ruský státní dluh.

Současně státy Evropské unie a další země uvalily vlastní sankce a ekonomické postihy vůči ruským aktivům. O víkendu EU zablokovala vstup všech ruských letadel do svého vzdušného prostoru a zakázala vysílání RT a Sputnik News, dvou ruských státem podporovaných médií.

„Bezprecedentní opatření, která dnes přijímáme, významně omezí schopnost Ruska využívat aktiva k financování svých destabilizujících aktivit a zaměří se na finanční prostředky, na nichž závisí Putin a jeho nejbližší okolí, které by umožnily jeho invazi na Ukrajinu,“ uvedla americká ministryně financí Janet Yellenová. „Dnes v koordinaci s partnery a spojenci plníme klíčové závazky, které mají omezit přístup Ruska k těmto cenným zdrojům.“

V telefonátu s novináři vysoký představitel Bidenovy administrativy uvedl, že pondělní sankce proti ruské centrální bance byly provedeny proto, že se představitelé Kremlu „pokoušeli přesunout aktiva a od pondělního rána bude docházet k velkému úniku aktiv z institucí po celém světě“.

Zatímco sankce budou Rusko a Putina neustále izolovat, není jasné, jak Kreml zareaguje. Během nedělního projevu Putin uvedl, že povolil nasazení strategických obranných sil své země, které dohlížejí na část rozsáhlého arzenálu ruských jaderných zbraní.

Zdroj.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?