Katabella Roberts

1. 3. 2022

Teenager, kterého Elon Musk zablokoval na sociálních sítích poté, co sledoval soukromé letadlo šéfa společnosti Tesla, nyní začal sledovat soukromá letadla ruských oligarchů.

Devatenáctiletý Jack Sweeney si v únoru v souvislosti s invazí prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu založil účet na Twitteru s názvem „Russian Oligarch Jets“.

Jeho účet sleduje pohyb některých nejbohatších ruských podnikatelů a informuje sledující účtu o tom, kdy a kde jejich letadla vzlétají a přistávají, spolu s krátkým shrnutím informací o letu, jako je místo a doba trvání každé cesty.

Automatický kanál zveřejnil svůj první tweet v neděli, ve stejný den, kdy Spojené státy uvalily sankce na dvě ruské státní banky, státní dluh země a elity s úzkými vazbami na Putina.

Ještě před sankcemi Bidenovy administrativy oznámil německý kancléř Olaf Sholz zmrazení plynovodu Nord Stream 2, kterým by z Ruska do Německa ročně proudilo 55 miliard metrů krychlových zemního plynu.

Následné „masivní a cílené“ sankce proti Rusku vyhlásila také EU, která se zaměřila na ropný, finanční, dopravní a energetický sektor země a na vízovou politiku, která se zaměřuje na ruské oligarchy.

Navzdory četným sankcím Západu, které měly finančně ochromit ruskou elitu, však Sweeneyho účet ukazuje, že mnozí z nich stále létají po světě v soukromých letadlech.

Účet na Twitteru zatím sleduje ruského miliardáře a podnikatele Romana Abramoviče, bývalého vědce, který se stal průmyslovým magnátem, Alexandra Abramova a prezidenta hliníkárenského gigantu Rusal Olega Děripasku.

Tito podnikatelé v posledních dnech cestovali všude možně od Německa, přes Spojené arabské emiráty, Rusko až po Anglii, a to i přesto, že britský premiér Boris Johnson oznámil, že země zakázala všem ruským letadlům vstup do britského vzdušného prostoru v rámci „historicky největšího“ balíčku sankcí proti Rusku v důsledku jeho invaze na Ukrajinu.

Zákaz se podle Johnsonova oznámení týká letadel na pravidelné lince, která „vlastní, pronajímá nebo provozuje osoba spojená s Ruskem nebo která jsou registrována v Rusku“.

Přesto údaje ze Sweeneyho účtu ukazují, že průmyslový magnát Alexandr Abramov 1. března přistál v Londýně.

V reakci na britský zákaz vstupu ruských letadel do země zakázal ruský úřad pro civilní letectví Rosaviatsiya všechny lety britských leteckých společností do země i tranzitní lety.

Sweeney vytvořil také druhý účet, který monitoruje soukromá letadla samotného prezidenta Putina, ale na Twitteru varoval, že účet nazvaný „Russian VIP & Putin Jets“ nemusí být tak přesný, protože „ruských VIP letadel je tucet a pokrytí ADS-B není v Rusku velké“.

Zkratka ADS-B znamená v překladu automatický závislý sledovací přenos a vysílá mimo jiné informace o poloze a výšce letadla pomocí GPS, což umožňuje jeho sledování.

Sweeney se minulý měsíc dostal na titulní stránky novin, když vytvořil účet na Twitteru s názvem „Elon Musk’s Jet“, který sledoval pohyb podnikatele v jeho soukromém letadle prostřednictvím informací o leteckém provozu shromážděných pomocí bootů.

Studentovi prvního ročníku University of Central Florida však Musk okamžitě řekl, aby účet zrušil kvůli bezpečnostním rizikům.

Musk sice původně souhlasil se Sweeneyho nabídkou, že účet odstraní, pokud mu Musk zaplatí 50 tisíc dolarů, později však šéf Tesly od nabídky ustoupil a údajně teenagera na sociálních sítích zablokoval.

Sweeney se nenechal odradit a deníku The Epoch Times řekl, že plánuje založit firmu Ground Control, která bude monitorovat letovou aktivitu soukromých letadel vlastněných dalšími vysoce postavenými lidmi, tentokrát za účelem zisku.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times. Přeložil: MiC

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...