Eva Fu

28. 2. 2022

Ukrajina

Podle dvou republikánských kongresmanů se Moskva a Peking vzájemně informovaly o svých plánech v souvislosti s přípravou útoku na Ukrajinu.

„Myslím, že se koordinovaly, a myslím, že Čína je v lepší pozici, když nechá Rusko jít první, aby to vyhodnotila,“ řekl 25. února republikánský kongresman Ken Buck redakci pořadu China Insider televize EpochTV.

Sledováním reakce světa na Ukrajinu se Čína snaží odhadnout své další kroky ve věci Tchaj-wanu, demokratického ostrovního státu, který čínská komunistická strana prohlašuje za své území a který dlouho plánovala dostat pod svou kontrolu. Komunistická strana Číny rovněž  prohlásila, že ostrovní stát v případě potřeby obsadí i vojenskou silou.

„Čína má s Tchaj-wanem své plány,“ řekl americký zákonodárce během rozhovoru v Orlandu na Floridě. „A chtějí vidět, jestli svět uvalí na Rusko skutečné sankce a jak moc to Rusku ublíží a jaká je skutečně síla vůle zastavit agresivní národ v získávání dalších území.“

Podobný názor zastává i republikán Steve Chabot.

Všiml si zejména setkání ruského vůdce Vladimíra Putina s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem v den zahájení olympijských her v Pekingu před třemi týdny, které skončilo tím, že obě země uzavřely partnerství „bez hranic“.

„Spřádají zákulisní plány,“ řekl Chabot v rozhovoru pro televizi NTD.

Ukrajina byla jedním z témat projednávaných během „hloubkových diskusí“ mezi ministry zahraničí obou zemí, které se konaly den před setkáním obou vůdců. Z vyjádření Kremlu vyplývá, že Moskva rovněž „potvrzuje svou podporu“ tvrzení Pekingu, že Tchaj-wan je součástí Číny.

Od ruské invaze na Ukrajinu bylo čínské ministerstvo zahraničí zasypáváno dotazy, zda čínský vůdce o plánu obsadit Ukrajinu předem věděl a zda dokonce dal k tomu Putinovi své „požehnání“. Čínští představitelé se dosud přímé odpovědi vyhýbali.

„Rusko je nezávislou velkou zemí,“ řekla ve čtvrtek novinářům mluvčí Komunistické strany Číny Hua Chunying.

Na otázku, zda načasování útoku jen několik dní po skončení olympijských her v Pekingu bylo náhodné, obvinila reportéra, že má „bujnou“ fantazii.

„Odvedení pozornosti“

Podle republikánského kongresmana Kena Bucka je sílící ukrajinská krize pro Peking přínosem. Vojenský konflikt by odvedl pozornost USA od jejich soupeření s Čínou, což by Pekingu poskytlo příležitost, kterou by mohl využít.

„Pokud Spojené státy začnou sypat vojáky do Evropy, aby bránily Evropu a plnily naši úlohu jako partner NATO, nebudeme moci dělat to, co chceme nebo potřebujeme dělat v Tichomoří,“ hodnotí strategickou situaci republikán Ken Buck.

„Slouží to k odvádění pozornosti,“ dodal.

„Z pohledu Číny to slouží jako způsob odčerpávání zdrojů, které lze využít v jiných oblastech,“ dodává kongresman. „Čína má největší zájem na tom, aby se to prodlužovalo a aby Rusko nadále udržovalo hrozbu pro Pobaltí, Polsko, Maďarsko a další země v Evropě.“

Peking se zatím zdržel přímého označení ruského útoku na Ukrajinu jako invaze, ale zároveň tvrdil, že respektuje „suverenitu a územní celistvost všech zemí“, což je však v pozadí dvojsmyslná narážka, protože Peking považuje Tchaj-wan za „své území“ a tvrdí, že samostatnost Tchaj-wanu ohrožuje celistvost Číny.

Zatímco Spojené státy nejsou připraveny zapojit se do pozemní války s Ruskem kvůli Ukrajině, v případě Tchaj-wanu je situace jiná, říká Buck.

„Vůle bránit Tchaj-wan je větší než vůle bránit Ukrajinu,“ míní americký kongresman.

„Myšlenka, že Čína a způsob, jakým podváděla v obchodních vztazích, jakým kradla duševní vlastnictví, jak ze sebe v posledních letech udělala vojenskou mocnost a snažila se ovlivnit námořní cesty, které jsou nezbytné pro obchod, je jiná,“ reaguje kongresman na vojenské aktivity Číny v jihočínském moři.

„Tchaj-wan se nachází v pozici, která by mohla ovlivnit naši schopnost obchodovat s Japonskem, Koreou a dalšími sousedy,“ říká republikán. „A skutečně povzbudit Čínu, aby zasahovala do strategických obchodních partnerů… nemyslím si, že Spojené státy chtějí, aby se to stalo.“

Podle lednového průzkumu společnosti Trafalgar Group je drtivá většina Američanů proti vyslání vojáků nebo vojenské techniky na Ukrajinu v případě ruské invaze. Pouze 15 % dotázaných se domnívá, že by Spojené státy měly poskytnout vojáky, zatímco 30 % se domnívá, že by měly poskytnout pouze zbraně a další zásoby.

Naproti tomu 58 % dotázaných se domnívá, že by americké vojenské prostředky měly být použity k obraně Tchaj-wanu v případě invaze pevninské Číny.

Odradit Čínu od následování kroků Ruska vyžaduje důraznější kroky ze strany Spojených států, na tom se shodují oba zákonodárci.

„Je naprosto zásadní, aby si [Peking] uvědomil, že pokud zaútočí (na Tchaj-wan), skončí to vážnou vojenskou konfrontací se Spojenými státy,“ řekl Chabot a vyzval Washington, aby změnil svou dlouhodobou politiku strategické nejednoznačnosti, kdy Spojené státy nadále záměrně mlží o tom, zda by v případě čínské invaze přišly Tchaj-wan bránit či nikoliv.

Na této zprávě se podílel David Zhang.

Zdroj

Související témata

Související články