Na znamení deeskalace situace ukrajinští představitelé uvedli, že se setkají se svými ruskými protějšky poblíž ukrajinsko-běloruských hranic, zatímco ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že uvádí své jaderné síly do stavu pohotovosti.

Prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že kyjevská vláda souhlasí s rozhovory s Moskvou na hranici. Není jasné, zda se Zelenskyj jednání zúčastní.

„Dohodli jsme se, že se ukrajinská delegace setká s ruskou bez předchozích podmínek na ukrajinsko-běloruské hranici, v oblasti řeky Pripjať,“ uvedl Zelenskyj v neděli na sociálních sítích.

Zelenskyj, který se prý stále nachází na Ukrajině, dodal, že běloruský prezident „Alexandr Lukašenko převzal odpovědnost za to, že v době odjezdu, jednání a návratu ukrajinské delegace zůstanou všechna letadla, vrtulníky a rakety umístěné na běloruském území na zemi“.

Fedir Venislavskij, člen Zelenského strany, v televizním komentáři uvedl, že ukrajinská delegace již do Běloruska odjela.

Již dříve v neděli Putin prohlásil, že uvádí své jaderné síly do stavu zvýšené pohotovosti, a uvedl, že toto rozhodnutí bylo učiněno v reakci na tvrdé sankce, které na něj, ruské banky a další ruské představitele uvalily západní vlády v reakci na invazi.

ukrajina
Příslušníci ukrajinské armády hledají nevybuchlé granáty po bojích s ruskými silami v Kyjevě na Ukrajině, 26. února 2022. (Sergei Supinsky / AFP via Getty Images)

„Západní země nepodnikají nepřátelské kroky proti naší zemi pouze v ekonomické oblasti. Mluvím o nelegitimních sankcích, o kterých všichni dobře vědí. Agresivní prohlášení proti naší zemi však činí i vrcholní představitelé předních zemí NATO,“ prohlásil v neděli Putin podle státem podporovaných ruských médií.

Mezitím běloruský prezident Lukašenko, věrný Putinův spojenec, místním médiím řekl, že pokračování sankcí by vedlo ke „třetí světové válce“.

V uplynulých zhruba 24 hodinách členské země NATO a Evropské unie uzavřely svůj vzdušný prostor pro ruská dopravní letadla, vyloučily některé ruské banky z mezinárodního bankovního informačního systému SWIFT a oznámily, že na Ukrajinu posílají zbraně, munici a pohonné hmoty. Spojené státy o víkendu oznámily, že pošlou více než 350 milionů dolarů pomoci a také protitankové zbraně Javelin, které ukrajinské obranné síly zřejmě s úspěchem používají.

Putin neprozradil své konečné plány v této operaci, ale západní představitelé se vyjádřili a uvedli, že se domnívají, že chce dekapitovat prozápadní ukrajinskou vládu.

Tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová v neděli uvedla, že Putin se uchyluje k taktice, kterou používal v týdnech před invazí na Ukrajinu, „což je vytváření neexistujících hrozeb, aby ospravedlnil další agresi“.

„Světové společenství a Američané by se na to měli dívat tímto prizmatem. Viděli jsme, že to dělá znovu a znovu,“ uvedla v televizním vystoupení.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times.