Podle ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova zabily ruské síly při invazi na Ukrajinu více ukrajinských civilistů než vojáků.

„Chci, aby to bylo slyšet nejen v Kyjevě, ale po celém světě,“ řekl Reznikov, aniž by uvedl další podrobnosti.

Od invaze ruských sil před dvěma týdny byly na celé Ukrajině údajně zabity tisíce lidí. Úřad OSN pro lidská práva ve čtvrtek uvedl, že od začátku invaze zaznamenal na Ukrajině zabití 549 civilistů, včetně 26 dětí.

Většina obětí byla způsobena „použitím výbušných zbraní s širokou dopadovou plochou“, uvedl úřad. Domnívá se však, že skutečný počet obětí je „podstatně vyšší“, a poznamenává, že čísla nezahrnují některé oblasti „intenzivních bojů“, včetně Mariupolu.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba se ve čtvrtek v Turecku setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem ve snaze zajistit příměří, aby mohli být civilisté evakuováni humanitárními koridory, ale toto setkání – podobně jako předchozí mírové snahy – skončilo bez jakéhokoli pokroku.

V mimořádném prohlášení po jejich setkání Lavrov prohlásil, že Rusko „nezaútočilo“ na Ukrajinu, a zároveň odmítl obavy z ruského ostřelování ukrajinské dětské nemocnice v Mariupolu jako „ubohý výkřik“. Lavrov tvrdil, že nemocnice se dříve zmocnili ukrajinští krajně pravicoví radikální bojovníci, kteří ji využívali jako základnu.

Cestou zpět na Ukrajinu navštívil Kuleba Polsko, kde ho přijal polský prezident Andrzej Duda. Jejich rozhovory se týkaly především snahy Ukrajiny o vstup do Evropské unie a praktických kroků na ochranu ukrajinského obyvatelstva uprostřed ruské invaze.

Duda uvedl, že mu jeho ukrajinský protějšek, prezident Volodymyr Zelenskyj, sdělil, že ruská vojska stále nejsou připravena k útoku na Kyjev, a místo toho bombardují obytné budovy a nemocnice, aby se pokusila „zlomit“ vůli ukrajinských obránců.

„Zítra proběhne další pokus o evakuaci civilistů z Mariupolu. RU ostřelují bez přestávky. Bůh ochraňuj UA!“ uvedl polský prezident v tweetu.

Červený kříž ve středu odhadl, že v Mariupolu uvízlo více než 400 000 lidí bez humanitární pomoci a evakuačních koridorů, přičemž jeho mluvčí označil podmínky ve městě za „apokalyptické“.

Ukrajinské úřady tvrdí, že se snaží své občany z obleženého města evakuovat, k čemuž je však nutná spolupráce s ruskou stranou, která podle nich chybí. Obviňují ruské síly z ostřelování civilních oblastí s cílem terorizovat civilisty a tlačit na Kyjev ke kapitulaci.

Polsko bylo během války věrným spojencem Ukrajiny a podle posledních údajů OSN přijalo asi 1,5 milionu uprchlíků, což je více než kterákoli jiná země.

Podle vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Filippa Grandiho dosáhl v pátek celkový počet lidí prchajících před válkou na Ukrajině 2,5 milionu.

„Odhadujeme také, že uvnitř Ukrajiny jsou vysídleny asi dva miliony lidí. Miliony lidí, které tato nesmyslná válka donutila opustit své domovy,“ uvedl Grandi na Twitteru.

Nejvyšší představitelé NATO a OSN označili válku na Ukrajině za nejrychleji rostoucí uprchlickou krizi od druhé světové války.

Bývalý prezident Donald Trump ve čtvrtek prohlásil, že ruská invaze na Ukrajinu je „skutečně zločinem proti lidskosti“.

„Tohle je něco, co musí skončit, a musí to skončit brzy,“ řekl Trump v rozhovoru pro Fox News.

Roman Brovko, ukrajinský filmař žijící v Kyjevě, v telefonickém rozhovoru pro The Epoch Times uvedl, že byl přímým svědkem ničení civilní infrastruktury ruským ostřelováním.

Uvedl, že i když Rusko ve vojenské kampani zvítězí, věří, že snaha Moskvy ovládnout zemi narazí na rozhodný odpor prostřednictvím povstalců.

„Ukrajinci jsou připraveni obětovat své životy za svobodu. Partyzánské hnutí odporu se již začíná formovat,“ řekl.

„Nechceme žít pod diktaturou,“ dodal Brovko.

Původní článek newyorské redakce zde.