Nicolas Dolinger

14. 3. 2022

Velká Británie nařídila v pátek 11. března uzavření kryptoměnových bankomatů poté, co finanční regulátoři prohlásili tato zařízení za nelegální.

Nevládní regulační orgán Financial Conduct Authority (FCA), který působí ve Spojeném království, v pátek prohlásil, že tyto „kryptoměnové bankomaty“ jsou v současné podobě nelegální, a aby mohly fungovat v rámci zákona, musí být schváleny FCA a splňovat předpisy o praní špinavých peněz.

„Kryptoměnové bankomaty nabízející služby směny kryptoměn ve Velké Británii musí být u nás registrovány a musí splňovat britské předpisy o praní špinavých peněz,“ uvedla FCA ve svém prohlášení.

„Žádná z u nás registrovaných firem nabízejících kryptoměnové služby nebyla schválena, což znamená, že všechny, které působí ve Velké Británii, tak činí nelegálně a spotřebitelé by je neměli využívat.“

FCA zároveň oznámil, že provozovatelé, kteří bitcoin bankomaty neuzavřou, budou pohnáni před zákon. „Obrátíme se na jejich provozovatele s pokynem, aby tyto bankomaty uzavřeli, nebo čelili dalším opatřením,“ varoval úřad.

V době oznámení bylo v zemi v provozu 81 bankomatů na kryptoměny, přičemž více než polovina z nich se nacházela v Londýně.

Tyto kiosky nabízejí uživatelům pohodlný způsob výměny hotovosti za bitcoiny a v některých případech umožňují provést výměnu pouze s pomocí telefonního čísla a e-mailové adresy (jiné vyžadují ověření totožnosti prostřednictvím řidičského průkazu nebo jiných dokladů).

Uživatelé si pak mohou vybrané kryptoměny uložit do digitálních peněženek přístupných pomocí QR kódu. Snadné používání těchto zařízení umožňuje uživatelům vyhnout se mnoha technickým překážkám, které dříve čekaly na nové kupce kryptoměn při vstupu na trh.

Objevily se však obavy, že takto snadný přístup usnadňuje podnikání kriminálním uskupením, které kryptoměny lákají pro svou anonymitu a obtížnou sledovatelnost.

Kryptoautomaty jsou pod stále větším drobnohledem, protože se v posledních letech objevují čím dál častěji. Na rozdíl od pouhých 81 bitcoinových bankomatů ve Velké Británii jich je ve Spojených státech v provozu přes 50 tisíc. V Česku je podle serveru kurzy.cz v provozu 49 bitcoin bankomatů.

Článek byl redakčně upraven a zkrácen.

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.