Zdenka Danková

17. 3. 2022

Czech Ensemble Baroque uspořádá březnové benefiční vokální koncerty Lux Æterna s podtitulem Věčné světlo v temnotě. Vystoupení budou plné naděje a její síly a sbor Czech Ensemble Baroque věnuje jejich výtěžek Ukrajině prostřednictvím Diecézní charity.

Vokální koncert Czech Ensemble Baroque nabídne skladby autorů napříč staletími, od renesance přes baroko po současnost. Od jedné z nejznámějších skladeb historie po světovou premiéru skladby Jakuba Kubína. To vše ve dvou březnových večerech vždy s 16 zpěváky.

Podtitulem koncertu je koncert plný naděje, hudební kompozice plné světla a křehké krásy. A s benefičním přesahem – výtěžek obou koncertů půjde do sbírek Diecézní charity na Ukrajinu.

Posluchači mohou přijít pomoci udržet Věčné světlo v temnotě – ve Valašském Meziříčí 22. března do evangelického kostela, v Brně 23. března do katedrály na Petrově.

„V době, kdy jsme koncerty plánovali, jsme samozřejmě nemohli tušit, jak události posledních dní změní životy lidí po celém světě. O to symboličtější je podtitul koncertu Věčné světlo v temnotách. Tento text je o naději a její síle. Chceme, aby i náš koncert byl plný naděje nejen duchovní, ale také hmotné, praktické a materiální. Chceme, aby pomohl. Proto jsme se spojili s Diecézní charitou v Brně a ve Valašském Meziříčí a kompletní výtěžek ze vstupného bude věnován na jejich humanitární sbírku pro Ukrajinu,“ vysvětluje sbormistryně Tereza Válková.

Posluchači mohou přispět přímo na koncertech, protože pomoci v této chvíli není dost a žádná pomoc není malá. Svou účastí na koncertě mohou nejen vyjádřit solidaritu s napadeným národem, ale také se konkrétně podílet na zmírnění dopadů války. 

Koncert propojí renesanci se současností, bolest s nadějí, ale také Čechy s Ukrajinci. Veškerý výtěžek ze vstupného věnuje soubor Czech Ensemble Baroque Diecézní charitě, která organizuje humanitární pomoc pro lidi nejvíce zasažené válkou, pro prchající maminky s dětmi.

Lux Æterna – vokální koncert Czech Ensemble Baroque

22. 3. | 19:00 | Valašské Meziříčí, Evangelický kostel

23. 3. | 19:00 | Brno, katedrála sv. Petra a Pavla

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.