Sir Terence David John Pratchett OBE (28. 4. 1948 – 12. 3. 2015) byl anglický humorista, satirik a autor fantasy románů, zejména komických děl. Proslavil se především svou sérií 41 románů Zeměplocha.

Pratchettův první román The Carpet People vyšel v roce 1971. První román Zeměplochy, Barva magie, vyšel v roce 1983. Potom Pratchett napsal v průměru dvě knihy ročně. Poslední román Zeměplochy, The Shepherd’s Crown, vyšel v srpnu 2015, pět měsíců po jeho smrti.

Pratchett, s více než 85 miliony prodaných knih po celém světě ve 37 jazycích, byl nejprodávanějším autorem 90. let ve Spojeném království. V roce 1998 byl jmenován důstojníkem Řádu britského impéria (OBE), dále získal řadu cen a v roce 2009 byl za svůj přínos literatuře povýšen do šlechtického stavu.

12. března to bylo 7 let, co se vydal na svou nekonečnou vesmírnou pouť. Českým čtenářům přiblížil svět ležící na hřbetě želvy plující vesmírem skvělými překlady Jan Kantůrek. Ačkoliv od smrti anglického spisovatele fantasy uplynulo jen pár let, jeho knihy nabírají na hodnotě. Potvrzují to čísla největšího knižního secondhandu Knihobot.

Posledni Hrdina terry pretchett
Román Poslední hrdina. (knihobot.cz)

Od roku 2019 prodal Knihobot 1 342 titulů tohoto spisovatele. Nejdražší prodanou knihou byl román Poslední hrdina ze série Zeměplocha, za který kupující utratil 5 314 Kč. V roce 2003, tedy v době vydání, se kniha prodávala zhruba za 500 Kč.

Další ceněnou knihou ze spisovatelova pera je dětská ilustrovaná kniha Kdepak je má kravička? Ačkoliv má sotva třicet stran, prodává se za neuvěřitelných 5 tisíc korun. Aktuální nabídky jeho titulů se pohybují mezi 5-6 tisíci korunami. 

„Terry Pratchett je klasikem v žánru fantasy. Pokud máte některé z jeho knih, nemusíte se bát, že by ztratily na hodnotě, spíše naopak. Rozdíl není ani mezi tím, zda jde o titul v rámci série Zeměplocha či nikoliv. Jeho román Strata se u nás v průměru prodává za 1 300 Kč,” přibližuje Kristýna Hladíková, marketingová ředitelka Knihobotu.

Příběhy ze Zeměplochy. (knihobot.cz)

Jak knihy putují po secondhandu

V případě, že se rozhodnete své knihovně odlehčit a knihy otce Zeměplochy poslat dál, neprohloupíte především s tituly Temná strana Slunce, Kuchařka stařenky Oggové nebo Noční hlídka. Ty se v prodejích pravidelně vyšplhají nad jeden tisíc korun.

Obecně z fantasy a sci-fi literatury si skvěle vedou klasiky jako Star Wars, Harry Potter, Letopisy Narnie. Jeden díl Narnie pořídíte za 200 i 2 000 Kč, stejně tak je tomu i v případě série Star Wars. Zájem se zvýšil o román Duna nové filmové verzi.

Z českých autorů je pak jednoznačně nejžádanější Jiří Kulhánek, jehož román Divocí a zlí se na Knihobotu prodává za neuvěřitelných 7 tisíc korun.

Knihobot.cz je největší český knižní secondhand. Kombinuje moderní technologie se zodpovědným přístupem ke knihám z druhé ruky. Jeho hlavní misí je změnit fungování trhu a naučit Čechy vracet knihy zpět do oběhu.

S použitím zprávy PR agentura FYI Prague