Daniel Y. Teng

24. 3. 2022

Podle nové zprávy americké společnosti Zimperium, která se zabývá mobilní bezpečností, vedou škodlivé subjekty „stále sofistikovanější“ útoky na uživatele chytrých telefonů a aplikací.

Podle její zprávy Global Mobile Threat Report 2022 bylo v průběhu roku 2021 v mobilních zařízeních nalezeno přibližně 30 % „zero-day“ zranitelností. Zero-day zranitelnost je zjištěná programátorská chyba v systému, která dosud nebyla opravena.

Společnost Zimperium také zjistila 466procentní nárůst aktivních útoků na tyto slabiny a zároveň zjistila, že 75 procent phishingových webových stránek se zaměřuje na mobilní zařízení.

Co se týče malwaru, skupina loni odhalila 2 034 217 vzorků tohoto škodlivého softwaru a zjistila, že bylo zasaženo 10 milionů zařízení ve 214 zemích. Některé malwarové programy se znovu objevují v pokročilejších formách.

Například špionážní program Pegasus, který byl zjištěn v roce 2016, se znovu objevil v roce 2021 a zaměřoval se na zero-day zranitelnosti v zařízeních se systémem iOS. Zasáhl 50 tisíc osob včetně novinářů, aktivistů a politiků. Kromě toho se v roce 2021 znovu objevil trojský program Joker, který vznikl v roce 2017 a cílil na zařízení se systémem Android.

„Chytré telefony hrají v našem osobním i profesním životě stále větší roli. Bohužel se přitom tato zařízení stávají terčem zvýšené pozornosti kyber-zločinců. Nekalé subjekty vedou stále sofistikovanější útoky, které se zaměřují na mobilní zařízení a aplikace, a stále více investují do zdokonalování svých technik a taktik,“ uvedl v tiskové zprávě Richard Melick, ředitel produktové strategie společnosti Zimperium.

Melick také poznamenal, že mobilní prostředí se co do rozsahu a složitosti rozrůstá a pravidelně se objevují nové aplikace a funkce. S tím, jak se mobilní zařízení a jejich zabezpečení neustále mění, i zločinci se rychle přizpůsobují.

Kybernetická bezpečnost se stala všudypřítomnějším problémem, jelikož svět je stále propojenější a s přibývajícími hrozbami stoupají také náklady firem na monitorování těchto hrozeb a ochranu před nimi.

Únorová zpráva z Austrálie zjistila, že průměrné náklady na pojištění kryjící narušení kybernetické bezpečnosti se v Austrálii mezi lety 2020 až 2021 vyšplhaly o 113 %.

„Ransomware (výkupné pro kybernetické zločince) je a bude i nadále pohromou pro organizace i pojišťovny, a to napříč všemi odvětvími a segmenty – stejně náročné je to jak pro malé a střední podniky, jakož i pro velké korporace a sektor veřejné správy,“ uvádí zpráva analytické společnosti AON.

Zdroj.

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…