Daniel Y. Teng

24. 3. 2022

Podle nové zprávy americké společnosti Zimperium, která se zabývá mobilní bezpečností, vedou škodlivé subjekty „stále sofistikovanější“ útoky na uživatele chytrých telefonů a aplikací.

Podle její zprávy Global Mobile Threat Report 2022 bylo v průběhu roku 2021 v mobilních zařízeních nalezeno přibližně 30 % „zero-day“ zranitelností. Zero-day zranitelnost je zjištěná programátorská chyba v systému, která dosud nebyla opravena.

Společnost Zimperium také zjistila 466procentní nárůst aktivních útoků na tyto slabiny a zároveň zjistila, že 75 procent phishingových webových stránek se zaměřuje na mobilní zařízení.

Co se týče malwaru, skupina loni odhalila 2 034 217 vzorků tohoto škodlivého softwaru a zjistila, že bylo zasaženo 10 milionů zařízení ve 214 zemích. Některé malwarové programy se znovu objevují v pokročilejších formách.

Například špionážní program Pegasus, který byl zjištěn v roce 2016, se znovu objevil v roce 2021 a zaměřoval se na zero-day zranitelnosti v zařízeních se systémem iOS. Zasáhl 50 tisíc osob včetně novinářů, aktivistů a politiků. Kromě toho se v roce 2021 znovu objevil trojský program Joker, který vznikl v roce 2017 a cílil na zařízení se systémem Android.

„Chytré telefony hrají v našem osobním i profesním životě stále větší roli. Bohužel se přitom tato zařízení stávají terčem zvýšené pozornosti kyber-zločinců. Nekalé subjekty vedou stále sofistikovanější útoky, které se zaměřují na mobilní zařízení a aplikace, a stále více investují do zdokonalování svých technik a taktik,“ uvedl v tiskové zprávě Richard Melick, ředitel produktové strategie společnosti Zimperium.

Melick také poznamenal, že mobilní prostředí se co do rozsahu a složitosti rozrůstá a pravidelně se objevují nové aplikace a funkce. S tím, jak se mobilní zařízení a jejich zabezpečení neustále mění, i zločinci se rychle přizpůsobují.

Kybernetická bezpečnost se stala všudypřítomnějším problémem, jelikož svět je stále propojenější a s přibývajícími hrozbami stoupají také náklady firem na monitorování těchto hrozeb a ochranu před nimi.

Únorová zpráva z Austrálie zjistila, že průměrné náklady na pojištění kryjící narušení kybernetické bezpečnosti se v Austrálii mezi lety 2020 až 2021 vyšplhaly o 113 %.

„Ransomware (výkupné pro kybernetické zločince) je a bude i nadále pohromou pro organizace i pojišťovny, a to napříč všemi odvětvími a segmenty – stejně náročné je to jak pro malé a střední podniky, jakož i pro velké korporace a sektor veřejné správy,“ uvádí zpráva analytické společnosti AON.

Zdroj.

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.