Larry Fink, generální ředitel společnosti BlackRock, Inc., největšího světového správce aktiv, uvedl, že válka na Ukrajině ukončí globalizaci, protože vlády a podniky přeruší vazby s Ruskem, a zároveň varoval, že rozsáhlá změna orientace dodavatelských řetězců bude mít inflační charakter.
„Ruská invaze na Ukrajinu ukončila globalizaci, kterou jsme zažívali v posledních třech desetiletích,“ napsal Fink 24. března v dopise akcionářům, v němž upozornil, že ofenziva ruské armády na Ukrajině katalyzovala státy, aby přerušily finanční a obchodní vazby s Moskvou.
„Sjednoceny ve svém nezlomném odhodlání podpořit ukrajinský lid zahájily ‚ekonomickou válku‘ proti Rusku,“ napsal Fink.
Rusko bylo postiženo ochromujícími sankcemi kvůli tomu, co ruská vláda nazývá „zvláštní vojenskou operací“ na Ukrajině. Opatření se zaměřila na ruské banky a bohaté ruské oligarchy, došlo k uzavření vzdušného prostoru pro ruská letadla a byl zakázán vývoz klíčových technologií na území Ruské federace.
Součástí sankcí je také zmrazení zhruba 300 miliard dolarů z tvrdých měnových rezerv ruské centrální banky, což je bezprecedentní krok, který ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov 23. března odsoudil jako „krádež“.
Fink ve svém dopise poznamenal, že kapitálové trhy, finanční instituce a společnosti překročily rámec vládou uložených sankcí a rychle přistoupily k ukončení dlouhodobých obchodních a investičních vztahů.
Předpověděl, že odpojení Ruska od globální ekonomiky přiměje vlády a společnosti k obecnějšímu přehodnocení jejich výrobních a montážních stop a k přehodnocení jejich závislosti na jiných zemích.
„To může vést společnosti k tomu, že budou více svých operací provádět na pevnině nebo v blízkém okolí, což povede k rychlejšímu stahování z některých zemí,“ napsal Fink.
Podle něj budou firmy při snaze o změnu dodavatelských řetězců čelit výzvám.
„Toto oddělení nevyhnutelně způsobí firmám problémy, včetně vyšších nákladů a tlaku na marže.“
„Zatímco rozvahy firem a spotřebitelů jsou dnes silné, což jim dává větší polštář pro zvládnutí těchto obtíží, rozsáhlá reorientace dodavatelských řetězců bude mít ze své podstaty inflační charakter,“ dodal.
Fink uvedl, že centrální banky se nacházejí v náročném okamžiku, kdy zvažují, jak rychle zvyšovat sazby ve snaze omezit prudce rostoucí inflaci, kterou ještě zhoršil konflikt na Ukrajině a s ním spojené cenové šoky v oblasti energií.
„Centrální banky si musí vybrat, zda se smíří s vyšší inflací, nebo zpomalí ekonomickou aktivitu a zaměstnanost, aby inflaci rychle snížily,“ řekl.
Federální rezervní systém minulý týden poprvé od roku 2018 zvýšil sazby a předseda Fedu Jerome Powell v pondělí uvedl, že americká centrální banka musí postupovat „urychleně“ a případně „agresivněji“, aby zabránila zakořenění spirály růstu cen.
Meziroční inflace v Rusku k 18. březnu zrychlila na 14,5 %, což je nejrychlejší tempo od roku 2015, uvedlo ve středu ministerstvo hospodářství, protože oslabený rubl způsobil růst cen v souvislosti s tvrdými západními sankcemi.
Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.