Kdo se chce na konci zimy ohřát, může zvolit cestu do některé z asijských zemí, jako je Vietnam, Laos nebo Kambodža.

Kambodža, plným názvem Kambodžské království, je monarchie v jihovýchodní Asii. Sousedí s Thajskem, Laosem a Vietnamem; na jihozápadě má přístup k Thajskému zálivu Tichého oceánu. Země dosud patří mezi nejchudší státy v regionu.

Asijská země Kambodža je dnes znovu královstvím. Prožila velmi těžké časy v historii,  v současnosti se snad dá již říci, že země „pookřála“. Pokud si zvolíte do ní přiletět, čeká vás dlouhý let trvající mnoho hodin, s mezipřistáními. Také musíte počítat s tím, že tam nepoužívají latinku, ale mají svoje písmo. Avšak pár týdnů zažít tam stojí za to. Místní obyvatelé jsou pro turisty  připraveni, nabízejí ubytování, dopravu i dobré jídlo.

V krajině potkáte spoustu nejrůznějšího ovoce, na tržnici se nabízí jídla a všelijaké další pochoutky včetně plodů moře. Ubytování bývá čisté, jídlo ne drahé. Pokud chcete někam popojet, můžete si najmout taxíka, trojkolku, která se tu nazývá „tuk-tuk“. Podobné trojkolky používají i v Číně nebo v Indii.

V zemi roste spousta ovoce a koření, jako např. pepř. Potkáte tu ledvinovník západní, který známe jako oříšky kešu. Jeho plodem se obvykle krmí zvířata, vyjma jeho spodního zakončení, ve které se nacházejí právě oblíbené oříšky kešu, u nás tak vzácné.

Sejdete se zde se zrajícím mangem, potkáte avokádo, chlebovník, graviolu, ananasy.

Nejnavštěvovanějšími kambodžskými památkami jsou chrámy Angkor Vat, který slouží jako chrámy k náboženským účelům,  a také neblaze proslulé khmérské vězení s názvem Tuol Sleng, muzeum genocidy.

Strážce přírodní rezervace „přísně hlídá“ dodržení všech pravidel“.

Angkor Vat byl postaven počátkem 12. století jako královský chrám a hlavní město. Chrám je vrcholným příkladem khmerské architektury, stal se i symbolem kambodžské státní vlajky. Se svou celkovou výměrou kolem 1 km² je považován za nejrozlehlejší náboženský komplex na světě.

Zimní teploty se drží okolo 30 stupňů Celsia, a tak se vám bude hodit pláž u Tichého oceánu, v Thajském zálivu, kde si můžete zaplavat.

V současnosti je království Kambodža domovem vyznavačů buddhismu. (Z. Danková / ET ČR)

Smutný věhlas si Kambodža, potažmo Kampučie, v 70. letech získala zejména vinou řádění Rudých Khmerů v letech 1975–1979. Byla to nejrychleji proběhnuvší genocida v dějinách lidstva. Tajnůstkářský a neschopný vůdce Rudých Khmerů vládl, posilněn komunistickou ideologií a nevídaným fanatismem, za jeho éry byly vyvražděny na 2 miliony lidí, což byla čtvrtina obyvatel země. Ne nadarmo se říká, že zlo je spojeno s hloupostí.

V letech 1976–1990 byl pro Kambodžu používán název Kampučia.