TÉMA: Crossfire Hurricane
Zvláštní vyšetřovatel John Durham v pondělí večer zveřejnil potenciálně rozhodující důkaz v případu bývalého právníka Michaela Sussmanna, který působil ve volební kampani vysoké americké političky Hillary Clintonové. Důkazem jsou dle Durhama textové zprávy, které si právník vyměnil s vrchním právním zástupcem FBI. Ve zprávách údajně uváděl, že nepracuje pro žádného klienta, když FBI poskytoval informace o údajné „spolupráci Donalda Trumpa s Ruskem“.
Durhamův tým v roce 2021 Sussmanna obvinil z toho, že lhal FBI, když koncem roku 2016 předložil tehdejšímu vrchnímu právnímu zástupci FBI Jamesi („Jimovi“) Bakerovi informace o prezidentském kandidátovi Donaldu Trumpovi, které se později ukázaly jako smyšlené, ale v roce 2016 silně zasáhly do prezidentských voleb a vedly FBI až k odposlouchávání členů prezidentské kampaně Donalda Trumpa.
Sussmann měl zatajit, že pracuje pro Demokratický národní výbor a prezidentskou kampaň Hillary Clintonové (v roce 2016) a technologického manažera Rodneyho Joffeho. Ve stejné době, kdy pracoval pro protikandidátku v prezidentských volbách poskytl FBI tvrzení, že Trumpova organizace má tajné spojení s ruskou bankou, což FBI později označila jako „nevěrohodné“.
„Jim – tady je Michael Sussmann. Mám něco časově citlivého (a citlivého), co potřebuji probrat,“ napsal Sussmann poradci FBI Jamesi Bakerovi podle soudního spisu (pdf). „Máš čas [sic] na zítřejší krátkou schůzku? Přijdu sám za sebe – ne jménem klienta nebo společnosti – chci pomoci úřadu. Děkuji.“
A Baker odpověděl: „Dobře, najdu si čas. Co by vám mohlo vyhovovat?“ Sussmann poté odpověděl: „Kdykoli kromě oběda – řekněte si, kdy chcete.“
Sussmannovi právníci již dříve popřeli, že by jejich klient Bakerovi něco takového tvrdil, a uvedli, že to bylo učiněno ústně. Nejnovější Durhamovo podání však naznačuje, že Sussmann toto vyjádření možná uvedl písemně.
„Zvláštní vyšetřovatel vznesl obvinění z nepravdivého prohlášení na základě údajného ústního prohlášení učiněného před více než pěti lety, pro které existuje pouze jediný svědek, pan Baker; pro které neexistuje žádný záznam; a pro které neexistují žádné současné poznámky kohokoli, kdo se schůzky skutečně zúčastnil,“ uvedli loňském roce Sussmannovi právníci. (zdroj)
V říjnu mezitím Durhamův tým napsal, že žalobci předvolají Bakera, který nyní pracuje pro společnost Twitter, k podání svědectví v nadcházejícím procesu.
Sussmann se prohlásil za nevinného a uvedl, že se nedopustil žádného protiprávního jednání. Jeho právníci nedávno vyzvali federálního soudce, aby případ zamítl, a argumentovali tím, že Durhamovo vyšetřování je politicky motivované.
Durham však uvedl, že Sussmannovo údajně nepravdivé prohlášení pro Bakera bylo ve skutečnosti „zjevně podstatné, protože uvedlo Vrchního právního zástupce v omyl mimo jiné ohledně zásadní skutečnosti, že obžalovaný šířil vysoce výbušná tvrzení o tehdejším prezidentském kandidátovi jménem dvou konkrétních klientů, z nichž jedním byla prezidentská kampaň protikandidátky,“ uvádí se v soudních dokumentech.
Durham dále tvrdí, že Sussmann za svou práci „opakovaně účtoval kampani Clintonové“.
V pondělí také Sussmannovi právníci napsali (pdf), že zdiskreditovaný a kontroverzní „Steeleův spis“ by neměl být do případu zahrnut, protože „jednání bývalého britského špiona Christophera Steela je zcela irelevantní pro obvinění proti panu Sussmannovi“, a dodali, že připuštění „důkazů týkajících se pana Steela by vyvolalo rozptylující a vysoce předpojatý miniproces na frapantní téma, které nemá žádnou souvislost s obviněním v této věci“.
Americký exprezident Donald Trump 24. března zažaloval bývalou demokratickou soupeřku, kandidující na post prezidenta USA, Hillary Clintonovou a muže, který na něj sestavil nechvalně proslulý „Steeleův spis“, jejž si objednala prezidentská kampaň Clintonové. Více…
V žalobě podané u federálního soudu na Floridě se uvádí, že Clintonová a bývalý britský špion Christopher Steele spolu s dalšími asi třiceti lidmi uskutečnili spiknutí s cílem „zosnovat falešný narativ“ o tom, že Trump tajně spolupracuje s ruskými aktéry, a ovlivnit tím výsledek voleb.
Steele byl za svou práci, kterou před volbami v roce 2016 poskytl několika novinářům, placen Demokratickým národním výborem (DNC) a kampaní Clintonové skrze prostředníky.
Donald Trump požaduje náhradu škody ve výši nejméně 24 milionů dolarů a soudní proces s porotou.
Trump nakonec volby nad Clintonovou v roce 2016 vyhrál, ale obvinění z tajných dohod ho pronásledovalo ještě několik let poté, co se stal prezidentem. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller nakonec nenašel žádné důkazy o spiknutí nebo koordinaci mezi Trumpem (či jeho kampaní) a Rusy.
Agent Steele sestavil spis na základě informací, o kterých tvrdil, že jsou z vnitřních ruských zdrojů. V roce 2020 vyšlo najevo, že jeho hlavním zdrojem byl Igor Danchenko, který byl vyšetřován federálními agenty pro podezření ze špionáže pro Rusko.
Danchenko byl obviněn z toho, že nepravdivě vypovídal před federálními vyšetřovateli, když popřel, že by hovořil s PR pracovníkem Demokratické strany Charlesem Dolanem. Dolan se zná s bývalým prezidentem Billem Clintonem a bývalou první dámou Hillary Clintonovou od 90. let; Dolan také vedl kampaň Clintonové v prezidentských volbách v roce 2016.
Durhamovo vyšetřování později ukázalo, že samotný Charles Dolan byl jedním ze zdrojů informací, které Danchenko FBI prezentoval.
Deník Epoch Times se obrátil na Sussmannovy právníky se žádostí o komentář.
Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.
Infografika Skandálu SpyGate
Deník Epoch Times od počátku sleduje vývoj událostí ohledně údajného spolčení Donalda Trumpa s Ruskem, které je doprovázeno rozsáhlým vyšetřováním. Pracují na něm zejména Jeff Carlson a Jasper Fakkert.
Pro zvětšení infografiky klikněte na zde. (Epoch Times)