Kelly Song

Když vicepremiérka čínského režimu Sun Čchun-lan nedávno navštívila Šanghaj, kde jsou desítky milionů lidí uzavřeny v rámci opatření proti covidu-19, obyvatelé na ni křičeli z oken svých bytů: „Už nemáme žádné jídlo!“ a „Umíráme hlady!“

Sun doprovázel houf místních úředníků, kameramanů, několik dodávek s černě tónovanými skly a policejních vozidel. Přesto byly ulice prázdné. Obyvatelé mohli vicepremiérku pozorovat pouze ze svých bytů. Někteří se odvážili křičet ze svých oken nebo balkonů. Někdo na úředníky zavolal: „Můžete zařídit, aby nám sem poslali nějakou zeleninu?“

Úředníci zachycení na videu, které zveřejnili obyvatelé čtvrti Ťia-ting, vůbec nereagovali, jako by nic neslyšeli.

Sun, která je bývalou vedoucí oddělení pro práci Jednotné fronty, byla v roce 2018 jmenována vicepremiérkou. Ze čtyř vicepremiérů je jedinou ženou a je nejstarší. Od začátku pandemie pořádá prestižní návštěvy měst zasažených covidem. Není to poprvé, co na ni někdo křičí.

Šanghaj „musí vyhrát bitvu“

Uprostřed masových testů a drakonických lockdownů se Sun vydala do Šanghaje s přísným vzkazem z Pekingu: „Neochvějně dodržujte politiku nulového výskytu covidu a co nejdříve vyhrajte bitvu proti covidu!“

Od začátku pandemie v roce 2020 se Sun ujala neoficiální role „covidového posla“, který doručuje příkazy Pekingu do měst po celé Číně.

Epoch Times Photo
Sun Čchun-lan, vicepremiérka čínského režimu a bývalá vedoucí oddělení práce Jednotné fronty. (Wang Zhao / AFP / Getty Images)

Koncem března odjela do severovýchodní provincie Ťi-lin. Ve městě Ťi-lin obyvatelé křičeli z obytných domů: „Nemáme zeleninu!“

V polovině prosince 2021 Sun navštívila dvanáctimilionové město Si-an, které bylo v lockdownu. Sun vyzvala městské zastupitelstvo, aby „rychle dosáhlo nulového počtu případů“. Během pobytu v si’anské čtvrti Kao-sin vítali vicepremiérku obyvatelé hlasitým voláním: „Chci jíst!“

V březnu 2020, po vypuknutí covidu, se Sun vydala do Wu-chanu a během její návštěvy obyvatelé volali: „Je to divadlo, je to všechno jen divadlo!“

Obytná čtvrť Wu-chan poté nesla následky. Celá čtvrť byla zcela uzavřena a nikdo do ní nesměl vstoupit ani z ní vyjít.

Uzavření Šanghaje pokračuje

Šanghaj je „pod zámkem“ od 1. dubna. 4. dubna Sun nařídila vedení města, aby „co nejdříve dosáhlo nulového výskytu covidu v celé společnosti“, s výjimkou karanténních nemocnic.

Podle posledních internetových příspěvků vydali zástupci města oznámení, že lockdown bude pokračovat nejméně do 1. května. Pokud jde o to, co se stane po 1. květnu, v oznámení se uvádí, že 1. května se rozhodne, zda se město otevře, nebo bude lockdown pokračovat.

V mnoha čtvrtích Šanghaje panuje chaos. Některým lidem je odpírána léčba. Ve městě je závažný nedostatek potravin. Někteří starší lidé zemřeli v zařízeních pro seniory bez přítomnosti rodinných příslušníků. Děti jsou oddělovány od svých rodičů, protože mají odlišné výsledky testů na přítomnost covidu-19.

Na videích je také vidět, jak kamiony se zásobami potravin uvízly na okraji města a nemohou se dostat k potřebným.

Na chodníku se také povaluje shnilá zelenina a další potraviny, zatímco na provizorních karanténních místech je možné vidět krabice s jídlem, které se hromadí na smetištích.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)