Spojené státy, Velká Británie a Austrálie uvedly, že pracují na ověření nepotvrzených zpráv na sociálních sítích, že ruské síly použily „otravnou látku“ v dlouhodobě obléhaném ukrajinském jižním městě Mariupol.

Azovský pluk, ultranacionalistická jednotka Národní gardy Ukrajiny, na síti Telegram uvedl, že Rusko použilo v přístavním městě „otravnou látku neznámého původu“. Pluk brání válkou rozvrácený Mariupol, strategické přístavní město na pobřeží Azovského moře, které by v případě dobytí poskytlo Rusku pozemní koridor na ukrajinský poloostrov Krym (více…). V roce 2014 nad poloostrovem převzaly kontrolu „proruské separatistické síly“.

„Ruské okupační síly použily proti ukrajinským vojákům a civilistům ve městě Mariupol otravnou látku neznámého původu, která byla shozena z nepřátelského [bezpilotního letounu],“ uvedl Azovský pluk 11. dubna. „Oběti jeví respirační selhání, vestibulo-ataktický syndrom [1]. Následky použití neznámé látky objasňujeme.“

Pluk neuvedl, že byly použity chemické zbraně, ale ukrajinská poslankyně Ivanna Klympushová ze strany Evropská solidarita na Twitteru uvedla, že vzhledem k tomu, že pluk tvrdí, že u obětí došlo k selhání dýchání, jedná se „s největší pravděpodobností“ o chemické zbraně.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělním video-prohlášení neuvedl, zda byly v Mariupolu použity chemické zbraně, a o uvedených tvrzeních řekl: „Přistupujeme k tomu s maximální vážností.“

Poradce mariupolského starosty Petra Andrjuščenka samostatně zdůraznil, že zprávy nebyly ověřeny.

Na nátlak amerických médií Pentagon uvedl, že o zprávách ví.

„V tuto chvíli to nemůžeme potvrdit a budeme situaci nadále pečlivě sledovat,“ uvedl tiskový tajemník Pentagonu John Kirby ve vyjádřeních pro stanice CNBC (zdroj) a Axios (zdroj).

„Tyto zprávy, pokud jsou pravdivé, jsou hluboce znepokojující a odrážejí obavy, které jsme měli ohledně možnosti, že Rusko použije na Ukrajině různé prostředky k potlačení nepokojů, včetně slzného plynu smíchaného s chemickými látkami,“ dodal tajemník Pentagonu John Kirby.

Velká Británie a Austrálie rovněž uvedly, že pracují na ověření těchto zpráv.

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová v reakci na tato tvrzení uvedla, že úředníci „naléhavě spolupracují s partnery na ověření podrobností“. (zdroj)

„Jakékoli použití takových zbraní by bylo bezcitnou eskalací tohoto konfliktu a my budeme Putina a jeho režim volat k odpovědnosti,“ uvedla britská ministryně zahraničí.

Australská ministryně zahraničí Marise Payneová ke zprávám uvedla, že pokud se potvrdí jejich pravdivost, budou takové akce „dalším masivním porušením mezinárodního práva“. (zdroj)

Zprávy jsou „dalším důkazem toho, že prezident Putin a Rusko absolutně porušují všechny hodnoty a všechny aspekty globálního řádu založeného na pravidlech“, uvedla Payneová a dodala, že Austrálie pracuje na zjištění pravdivosti těchto tvrzení. (zdroj)

Zprávy následují po týdnech těžkého ostřelování strategického města ruskými silami. Starosta Mariupolu Vadym Bojčenko koncem minulého měsíce varoval před hrozící „humanitární katastrofou“, pokud nebude umožněna evakuace většího počtu obyvatel.

Odborníci očekávali pád Mariupolu do rukou ruských ozbrojených sil již od konce března. (zdroj 1, zdroj2) Město se 430 000 obyvateli nyní zažilo jedny z nejhorších válečných dnů. (více…) Zelenskyj 11. dubna odhadl, že ve zničeném Mariupolu jsou desítky tisíc mrtvých, zatímco proruské síly uvedly, že ukrajinské jednotky zabily 5 000 lidí.

V příspěvku na Telegramu 6. dubna mluvčí pluku Azov uvedl, že okupační síly „používají fosforové bomby a shazují je na město“.

O ruských silách řekl: „Chci říci slova, která napsal velký ukrajinský prorok, téměř před dvěma stoletími: ‚Ó, krásné dívky, zamilujte se. Ale ne do Moskvanů, neboť Moskvané jsou cizí lid. Nechovají se k vám správně.‘ Je těžké popsat katastrofu, kterou dělají v Mariupolu. Ke všem bombám, které byly svrženy na město, a všem raketám používají dokonce fosforové bomby. Nedokážu si ani představit, [co] ty zrůdy vymyslí, aby zničily to, co zbylo.“

Zelenskyj ve svém nočním projevu vyzval ukrajinské spojence, aby pomohli dodat „nezbytné zbraně“.

„Bohužel jich nedostáváme tolik, kolik bychom potřebovali, abychom tuto válku ukončili dříve,“ řekl Zelenskyj. „Jsem si jist, že dostaneme téměř vše, co potřebujeme, ale neztrácí se jen čas. Ztrácejí se životy Ukrajinců – životy, které již nelze vrátit.“

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.


Poznámky:

[1] Projevy vestibulo-ataktického syndromu: Pocit točení hlavy, narušena koordinace pohybů, závratě, zejména při chůzi, mžitky před očima, nevolnost a zvracení, bolest hlavy, zvonění v uších atd. (zdroj)