Praha: Během jednání vlády před velikonočními svátky přednesl Petr Fiala, předseda vlády, že díky zodpovědnosti občanů, očkování, správně nastaveným opatřením a tomu, že klesá incidence pozitivních testů, může vláda od půlnoci zrušit povinné nošení roušek a respirátorů i v městské hromadné dopravě a veřejné dopravě.

Premiér to považuje za dobrou zprávu a dodává, že máme po dvou letech možnost si užít normální Velikonoce bez omezení a bez opatření. Současně se obrací na všechny, aby se nadále chovali rozumně a zodpovědně, protože „právě díky tomu, že se naše vláda se mohla opřít o důvěru a odpovědnost občanů, jsme tu situaci i s variantou omikron a podvariantami, které přicházely potom, dobře zvládli“.

Zrušení povinného nošení roušek a respirátorů se týká prostor veřejné dopravy a MHD, v obchodech bylo zrušeno již v předchozích opatřeních.

Nevztahuje se dosud na:

a) zdravotnické zařízení

b) zařízení sociálních služeb, kterými jsou týdenní stacionáře, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory a domovy se  zvláštním režimem, a zařízení poskytující odlehčovací sociální služby v pobytové formě.

Vlastimil Válek, místopředseda vlády a ministr zdravotnictví, k tomu dodal: „Součástí toho je pochopitelně i zdravotnická strategie a Ministerstvo zdravotnictví vydává několik materiálů. Jeden z nich se týká toho, jak zaměstnávat zdravotníky z Ukrajiny.“

Na svém Twiteru Válek zmínil, že má radost, „že jsme si konečně mohli užít Velikonoce bez covidových restrikcí (což byl jeden z jeho cílů).“ Čísla nakažených klesají.

„V zemích EU aktuálně již nepozorujeme tak razantní pokles počtu nových případů jako v únoru tohoto roku, což je způsobeno zejména šířením subvarianty BA.2 a její epidemiologickou charakteristikou (vyšší transmibibilita než u varianty BA.1), která v měsíci březnu pomalu vytlačila do té doby dominantní variantu BA.1,“ uvádí MZ.

Ministerstvo zdravotnictví hodnotí, že vzhledem k současnému vývoji epidemiologické situace a predikcím dalšího vývoje pro nejbližší týdny je vysoce pravděpodobné, že počty nově diagnostikovaných případů budou i nadále klesat, včetně zatížené skupiny 65+, kde i přes již zmíněné vysoké prevalenční počty nových nákaz nepozorujeme významný dopad na zátěž nemocniční péče.

Mezitím exministr zdravotnictví Roman Prymula(ANO) tvrdí, že potřebujeme pandemický zákon. Zhodnotil, že vláda Petra Fialy správně rozvolňuje protiepidemická opatření. Ale podle něho je pandemický zákon skutečně nutný.

„V době, kdy se nic neděje, tak bude v zapomnění, ale my jsme si zvykli, že když se nic neděje, tak neděláme nic, a když se pak něco děje, tak to překotně řešíme,“ upozorňoval na situaci Prymula v Parlamentních listech.

S použitím zprávy z TK vlády ČR.