Ve středu odletěla ministryně obrany Jana Černochová do USA na šestidenní pracovní návštěvu Spojených států. Se svým protějškem Lloydem Austinem bude jednat o bilaterální dohodě o obranné spolupráci – tzv. DCA – Defence Cooperation Agreement. Mezi probíranými tématy bude také modernizace české armády. Dalším cílem návštěvy je také repatriace ostatků brigádního generála Františka Moravce do České republiky. Informovalo o tom na svých stránkách ministerstvo obrany.

Smlouva DCA má kromě jiného upravovat právní postavení amerických vojáků, pokud by byla nutná jejich krátkodobá přítomnost v dané zemi. V současnosti ji podle českého ministerstva obrany uzavřelo s USA 24 z 30 spojenců v NATO, včetně zemí bývalého východního bloku.

Ministryně podle ČTK dále uvažuje o rozšíření počtu víceúčelových a bitevních vrtulníků Venom a Viper, v plánu jich má pořídit celkem 24 oproti původně plánovaným 12. „Vím, že to je finančně náročné, na druhou stranu bezpečnost země se neptá, jestli – a vidíme to v konfliktu na Ukrajině, bude dostatek finančních prostředků v tom nebo onom rozpočtu,“ citovala ČTK Černochovou. Amerického ministra by se chtěla zeptat, zda by USA souhlasily s navýšením objednávky.

Jana Černochová rovněž považuje za nedostatečný současný počet 14 stíhacích letounů, protože je čeká širší využití, ať už v rámci ČR, NATO nebo v oblasti střežení vzdušného prostoru spojenců (tzv. air policingu). „Měli bychom se snažit mít těch letounů 24, tak je to i ve strategických dokumentech,“ uvedla podle ČTK Černochová.

Dalším důležitým cílem cesty má být kromě zmíněného jednání také převezení ostatků brigádního generála Františka Moravce, který patřil mezi význačné české legionáře, odbojáře a zpravodajce.

Stane se tak po 66 letech od Moravcova úmrtí na žádost jeho rodiny. Urnu s ostatky převezme ministryně ve Washingtonu za účasti rodinných příslušníků a zástupců americké administrativy, uložena pak bude v kolumbáriu čáslavského hřbitova v úterý 26. dubna 2022, uvádí ministerstvo obrany na svých stránkách.

(jas)