Pokud by volby probíhaly letos v březnu, dle volebního modelu agentury Median by je vyhrálo hnutí ANO, které by získalo 27,5 % hlasů. Těsně za ním by se umístila koalice Spolu s 26,5 % hlasů. Jde tak o přibližně stejný výsledek jako při podzimních sněmovních volbách v loňském roce.

Na třetím místě by se umístila koalice Pirátů STAN se 16,5 %. Následovalo by hnutí SPD s 10 %. Do Poslanecké sněmovny by se opět dostala ČSSD s 5,5 %. KSČM (4 %) a hnutí Přísaha (3 %) naopak dále ztrácejí. Trikolóra, Svobodní a Soukromníci by získali hlasy od 3 % respondentů.

Volební potenciál má podle Medianu nejvyšší koalice Spolu (36 %) těsně následována ANO (35,5 %).

Hnutí ANO si nadále těší vysoké popularitě mezi osobami ve věku 65 let a více (43 %). Spolu nejčastěji volí osoby s vysokoškolským vzděláním (42 %). Koalici Pirátů a STAN je nejčastější volbou mladých lidí do 24 let (53 %). Hnutí SPD nejčastěji volí lidé se středoškolským vzděláním bez maturity a volí je výrazně více mužů než žen. Koalici Spolu podporují rovněž výrazně častěji muži, naopak koalici Pirátů a STAN volí častěji ženy, uvádí Median.

Voleb do Poslanecké sněmovny by se v březnu 2022 zúčastnilo 70 % respondentů průzkumu, naopak určitě by k volbám nešlo 20 % dotázaných. Voliči jsou si však aktuálně mnohem méně jistí volenou stranou, než tomu bylo před volbami v říjnu 2021, vyplývá z průzkumu.

Méně než polovina (49 %) respondentů si byla jista svou účastí i volenou stranou. Více než čtvrtina (31 %) dotázaných si byla jista tím, že by šla volit, ale nebyla pevně rozhodnuta o tom, kterou stranu.

Průzkumu se zúčastnilo 1159 respondentů ve věku 18 let a starších.

(jas)